Կայացել է ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստը
ՀՀ ԱԺ առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արա Բաբլոյանի նախագահությամբ քննարկել է «Ցորենի ալյուրի հարստացման մասին» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ oրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, որը ներկայացրել է ՀՀ կառավարությունը:
Նշենք, որ կառավարությունն առաջարկում է ցորենի ալյուրը հարստացնել միկրոտարրերով, որի նպատակը որոշ միկրոտարրերի և վիտամինների անբավարարությամբ պայմանավորված հիվանդությունները կանխարգելումն է և բնակչության առողջության բարելավումը:
Փաթեթը քննարկելուց հետո հանձնաժողովը որոշել է այն հետաձգել մինչեւ մեկ տարով: Հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն առաջարկել է շարունակել ուսումնասիրությունները: Նա տեղեկացրել է, որ կանանց և երեխաների մոտ նկատվում է անեմիայի բարձր տոկոս, երեխաներն ունեն հասակի և քաշի խնդիրներ, ինչի համար էլ հարստացնում են ալյուրը: Նա նշել է, որ հետագայում թեմայի վերաբերյալ կհրավիրեն խորհրդարանական լսումներ, կհրավիրվեն մասնագետներ: Առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը պատրաստալկամություն է հայտնել շարունակել ուսումնասիրություններն ու համատեղ աշխատանքը:
Պատգամավորները քննարկել են նաև Արա Բաբլոյանի հեղինակած «Ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական վճարների նպատակային օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ այն հաստատությունները, որոնք գործունեության ընթացքում աղտոտում են շրջակայքը, կատարում են բնապահպանական վճարներ, որոնք ամրագրված են օրենքով:
Նա տեղեկացրել է, որ թեև օրենքը սահմանում է այդ միջոցների օգտագործման ուղղությունները, սակայն հստակեցված չեն բնապահպանական և առողջապահական միջոցառումները: Ուստի առաջարկվող փոփոխությունների ընդունումը հնարավորություն կտա ֆինանսական միջոցներն ուղղել առողջապահական առաջնահերթ խնդիրների լուծմանը:
Օրենքի նախագիծն ստացել է դրական եզրակացություն: Այն կընդգրկվի ԱԺ հինգերորդ գումարման յոթերորդ նստաշրջանի և փետրվարի 2-5-ի քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում:
Հանձնաժողովը հաստատել է նաև 2015 թվականի փետրվար-հունիս ամիսների ընթացքում ՀՀ ԱԺ առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների կողմից քաղաքացիների ընդունելությունների ժամանակացույցը:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցումով քննարկել է ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանի հեղինակած «Անձեռնմխելի կապիտալով հիմնադրամների մասին», «Հիմնադրամների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» և դրանցով պայմանավորված մի շարք օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: Նշենք, որ օրենքի նախագիծը սահմանում է անձեռնմխելի կապիտալով հիմնադրամների իրավական վիճակի առանձնահատկությունները, ինչպես նաև կարգավորում է անձեռնմխելի կապիտալի ձևավորման, համալրման, կառավարման և անձեռնմխելի կապիտալի կառավարումից ստացվող եկամուտների օգտագործման հետ կապված հարաբերությունները:
Քննարկումների արդյունքում հեղինակի առաջարկով օրենսդրական փաթեթի քննարկումը մինչև մեկ տարի ժամկետով հետաձգվել է:
Առաջին ընթերցման ընթացակարգով քննարկվել են ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանի, Գագիկ Մելիքյանի եւ Մկրտիչ Մինասյանի հեղինակած «Գանձապետական համակարգի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Դրամարկղային գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծերը: Գագիկ Մելիքյանը նշել է, որ առաջարկված խմբագրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը պայմանավորված է օրենքի գործողության ընթացքում ի հայտ եկած թերությունների, տարընթերցումների և երկիմաստությունների շտկման անհրաժեշտությամբ:
Կառավարությունը օրինագծերի վերաբերյալ տվել է դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ օրինագծերը կընդգրկվեն փետրվարի 2-5-ի չորսօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հակոբ Հակոբյանի նախագահությամբ քննարկել է «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը տեղեկացրել է, որ նախագծով հստակեցվում է օտարերկրյա քաղաքացիների` աշխատանքի թույլտվության տրամադրման ընթացակարգը :
Մասնավորապես նախատեսվում է, որ օտարերկրացի աշխատողին աշխատանքի թույլտվություն տրվում է այն դեպքում, երբ օտարերկրացին համապատասխանում է գործատուի ներկայացրած պահանջներին և վերջինը դիմում է լիազորված պետական կառավարման մարմնին:
Նախագծով առաջարկվում է հստակեցնել նաև այն դրույթը, համաձայն որի ՝գործատուն դիմում է լիազորված պետական կառավարման մարմնին՝ օտարերկրացու համար աշխատանքի թույլտվություն ստանալու նպատակով:
Քննարկվել է նաև «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Փոփոխությունները հիմնականում, ըստ հիմնական զեկուցող Արտեմ Ասատրյանի, խմբագրական բնույթի են:
Օրենքի նախագծերն ստացել են դրական եզրակացություն՝ ընդգրկվելու հինգերորդ գումարման յոթերորդ նստաշրջանի ու փետրվարի 2-5-ի քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում: