Հանդիպում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանը ապրիլի 20-ին հանդիպել է «Մեդիա-Շանգալ» եզդիների ազգային միավորում ՀԿ նախագահ Ամո Շարոյանի, ՌԴ-ի Կամչատկայի մարզի պատգամավոր Ռաշիդ Շամոյանի, Քրդստանի Ինքնավար Հանրապետության խորհրդարանի անդամ Շեխ Շամո Շեխոյի, «Ամբողջ աշխարհի եզդիների օգնության ֆոնդի» նախագահ Լյուսյա Ուսոյանի և Շանգալի նահանգապետ Մայսար Խաջի Սալիխի հետ:
Հյուրերը նշել են, որ եկել են Հայաստան՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին և իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու հայ ժողովրդի անմեղ զոհերի հիշատակին: Նրանք նաև նշել են, որ եթե ժամանակին ճանաչվեր և դատապարտվեր Հայոց ցեղասպանությունը, միգուցե այսօր տեղի չունենար եզդիների ցեղասպանությունը:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանում՝ Շիրակ Թորոսյանը երախտագիտություն է հայտնել իրաքցի եզդիներին այս օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու և Մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար: Պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել վաղը եզդիների կողմից Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի բացման կապակցությամբ: Ըստ Շիրակ Թորոսյանի՝ հայերը և եզդիները հազարամյա բարեկամներ են, անցել են նույն դժվարությունների միջով և ունեցել են նույն պատմական խնդիրները: «Հայ ժողովրդի և հայոց պետության ամենադժվարին պահերին եզդիները եղել են մեր կողքին, մասնակցել են արցախյան ազատամարտին»,-ասել է ԱԺ պատգամավորը: Բանախոսը ուրախությամբ փաստել է այն հանգամանքը, որ եզդի ժողովրդի մի հատվածի համար Հայաստանը եղել է հայրենիք և այսօր էլ այն շարունակում է լինել: Նշվել է, որ այսօր ավելի քան 30 հազար եզդիներ են ապրում Հայաստանում, ովքեր իրենց լավ վարքագծով վայելում են հայ ժողովրդի սերն ու հարգանքը:
Ըստ Շիրակ Թորոսյանի՝ հայ ժողովուրդը տեղյակ է և կիսում է եզդի ժողովրդի ցավը՝ կապված ահաբեկչական կազմավորումների կողմից Իրաքի եզդի ժողովրդի նկատմամբ կիրառված դաժան ու բարբարոս վերաբերմունքի հետ: Այս համատեքստում պատգամավորը վստահեցրել է, որ Հայաստանը եզդի ժողովրդի կողքին է և որպես ցեղասպանված ժողովուրդ պատրաստ է իր հնարավորությունների շրջանակում ամեն ինչ անել՝ կանխելու այլ ցեղասպանություններ:
Հյուրերը կարծիք են հայտնել, որ Երևանում բացվող հուշարձանը ևս մեկ անգամ վկայում է երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին: Նշենք, որ հյուրերը եղել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում: