Ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ իրականացնողները պահանջում են վերանայել լիցենզավորման նոր համակարգը
Ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչները հունիսի 6-ին կհանդիպեն տրանսպորտի նախարարության պատասխանատուների հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունից  Ռուսաստանի Դաշնություն և հակառակ ուղղությամբ միջպետական ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչները, ովքեր  բողոքի ակցիա են իրականացնում կառավարության շենքի մոտ, հանդիպել են փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանի և փոխվարչապետի խորհրդական Գեորգի Մուրադյանի հետ: «Նրանք մեզ խոստացան խնդիրները քննարկել տրանսպորտի նախարարության ներկայացուցիչների հետ, ապա հունիսի 6-ին աշխատանքային հանդիպում կազմակերպել նախարարության աշխատակիցների և մեզ հետ, և ճանապարհային քարտեզ պետք է որոշենք բոլորով միասին»,-տեղեկացրեց ցուցարարներից  մեկը:
Հայաստանի տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության տրանսպորտի վարչության պետի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը, անդրադառնալով նախկին լիցենզավորման համակարգին վերադառնալու վարորդների պահանջին, նշեց, որ հարցը դեռ քննարկման փուլում է: «Լիցենզավորումը եթե ներդնենք, լինելու են հստակ պահանջներ և պայմաններ: Լիցենզավորման նոր կարգն ավելի խիստ պահանջներ կառաջադրի, և չի լինելու նախկին բարձիթողի վիճակը»,-ասաց նա;
Վաղ առավոտից կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա իրականացնող ուղևորափոխադրողները դժգոհում են, որ հունիսի 1-ից հայ վարորդների համար դեպի ՌԴ և հակառակ ուղղությամբ ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար նոր կարգ է գործելու: Վարորդները պահանջում են նաև վերադառնալ լիցենզավորման համակարգին, ինչպես նախկինում էր, քանի որ մրցութային գործող համակարգը նրանց չի գոհացնում: Ցուցարարները բողոքում են, որ լիցենզիա տալու համար պահանջում են, որ ընկերությունները պետք է ունենան նվազագույնը չորս նոր մեքենա, մինչդեռ ընկերություններ կան, որոնք երկու մեքենա ունեն:
Մայիսի 29-ին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանը հանդիպել էր ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչներին, լսել նրանց պահանջները և տեղեկացրել, որ նրանց կողմից առաջադրված խնդիրներն արդեն օրակարգում են:
2018 թվականի ապրիլի 27-ին ուժի մեջ է մտել «ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության  միջև միջազգային ավտոմոբիլային հաղորդակցության մասին» համաձայնագիրը:
Ըստ Համաձայնագրի՝ միջպետական ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումների կամ տարանցիկ ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու նպատակով յուրաքանչյուր ավտոտրանսպորտային միջոցի համար տրամադրվում է մեկանգամյա թույլտվություն:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝  միջպետական ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ կազմակերպելու մեկանգամյա թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն՝  ներկայացնելով համապատասխան դիմում և պետական տուրքի վճարման անդորրագիր (գանձապետական հաշիվ՝ 900005001277):