Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողներ՝ 2020թ. I եռամսյակ. առաջատարը Գազպրոմ Արմենիան է
Պետական Եկամուտների Կոմիտեն հրապարակել է 2020թ. հունվար-մարտ ամիսների 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Հրապարակված ցուցանիշների համաձայն, խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը գլխավորում է Գազպրոմ Արմենիան։ Ընկերության կողմից պետական բյուջե է վճարվել 17.77 մլրդ դրամ՝ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 30.96%-ով կամ 4.2 մլրդ դրամով։ 2019թ.-ին I եռամսյակում Գազպրոմ Արմենիան նույնպես առաջինն էր։
Երկրորդ տեղում է Գրանդ Տոբակոն՝ 15.32 մլրդ դրամ հարկ՝ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 2.49 մլրդ դրամով կամ 19.43%-ով։ 2019թ. I եռամսյակում Գրանդ Տոբակոն նույնպես երկրորդն էր։
Եռյակը եզրափակում է Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակը՝ 5.38 մլրդ դրամ հարկ՝ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ՝ +1.42 մլրդ կամ +35.97%։ 2019թ I եռամսյակում ընկերությունը 6-րդն էր։
Չորրորդ տեղում է ՍիՓիԷս Օիլը, որը պետբյուջե է վճարել 4.34 մլրդ դրամ հարկ՝ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 0.57 մլրդ դրամով կամ 15.17%-ով։ 2019թ. I եռամսյակում ընկերությունը 7-րդն էր։
Հինգերորդ տեղում է ՄՏՍ Հայաստանը՝ 3.89 մլրդ դրամով և արձանագրած 3.69 մլրդ կամ +1855% աճով։ 2019թ. I եռամսյակում ընկերությունը 202-րդն էր։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը 6-րդ հորիզանականում է, ընկերությունը բյուջե է մուծել 3.48 մլրդ դրամ հարկ, 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 3.2 մլրդ դրամով կամ 47.94%-ով։ 2019թ. I եռամսյակում ընկերությունը 3-րդն էր։
Ֆիլիպ Մորիս Արմենիան 7-րդն է՝ 3.46 մլրդ դրամ՝ +2.36 մլրդ դրամ կամ +215.72%։ 2019թ. I եռամսյակում ընկերությունը ցուցակի 32-րդ հորիզոնականում էր։
Հայաստանի Էլեկտրական Ցանցերը ութերորդն է՝ 3.38 մլրդ դրամ՝ -1.16 մլրդ դրամ կամ -25.55%։ 2019թ I եռամսյակում ընկերությունը ցուցակի 4-րդ հորիզոնականում էր։
Ֆլեշը իններորդն է՝ 3.18 մլրդ դրամ՝ -0.57 մլրդ կամ -15.28%։ 2019թ I եռամսյակում ընկերությունը ցուցակի 8-րդ հորիզոնականում էր։
Ակվիլոն Թրեյդը եզրափակում է տասնյակը՝ 2.97 մլրդ դրամ՝ -0.44 մլրդ դրամ կամ -12.96%։ 2019թ I եռամսյակում ընկերությունը ցուցակի 9-րդ հորիզոնականում էր։
Առաջին տասնյակում տեղ զբաղեցրած ընկերություններից 3 ներկայացնում են էներգակիրների, 3՝ ծխախոտագործության, մեկական ընկերությամբ ներկայացված են՝ հանքարդյունաբերության, հեռահաղորդակցության, առևտրի և էներգետիկային ոլորտները։
Ընդհանուր առմամբ, 10 խոշոր հարկատուների կողմից վճարվել է 63.19 մլրդ դրամ հարկ, ինչը տասնյակում տեղ զբաղեցրած ընկերությունների 2019թ. համանման ցուցանիշից ավել է 9.37 մլրդ դրամով կամ 17.41%-ով, իսկ 2019թ. նշված ժամանակահատվածի առաջին տասնյակի կողմից արձանագրված ցուցանիշից ավել 3.58 մլրդ դրամով կամ 6%-ով։
Ինչ վերաբերում է 100 խոշոր հարկատուներին, ապա դրանց վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալը 146.69 մլրդ դրամ է, ինչը 14.63 մլրդ դրամով կամ 11.08%-ով գերազանցում է 2019թ. համանման ցուցանիշը։
Առաջին 1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 245.63 մլրդ դրամ, ինչը 2019թ. համանման ցուցանիշից ավել է 24.61 մլրդ դրամով կամ 11.13%-ով։
1000 խոշոր հարկատու ընկերությունների կողմից մուծված հարկերի 21.91%-ը բաժին է ընկնում առաջին 10 ընկերությանը։ Առաջին հարյուր ընկերության կողմից մուծվել է հարկերի 59.72%-ը։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 21/04/20 դրությամբ՝ 480.87 դրամ) , ապա առաջատար տասնյակի կողմից մուծվել է 111.92 մլն դոլար, առաջատար 100-ի կողմից՝ 305.05 մլն դոլար և 1000-ի կողմից՝ 510.8 մլն դոլար։