Կայացել է «Հաջորդ սերնդի նախագծեր՝ ընդգրկելով նորարարությունն ու կայունությունը շինարարության մեջ» համաժողովը
300 մասնակից և 25 բանախոս մեկ հարկի տակ. կայացել է «Հաջորդ սերնդի նախագծեր՝ ընդգրկելով նորարարությունն ու կայունությունը շինարարության մեջ» մեկօրյա համաժողովը
Օրերս կայացել է Նախագծերի կառավարման ինստիտուտի հայաստանյան գրասենյակի կողմից կազմակերպված «Հաջորդ սերնդի նախագծեր՝ ընդգրկելով նորարարությունն ու կայունությունը շինարարության մեջ» մեկօրյա համաժողովը, որի նպատակն էր համախմբելու Հայաստանի, տարածաշրջանի և Մերձավոր Արևելքի ճարտարապետության և շինարարության ամենավառ անհատականություններին:
Համաժողովն իր հերթին օգնել է ոլորտի առաջատարներին ստանալ պատկերացումներ շինարարության վերջին միտումների, տեխնոլոգիաների և պրակտիկաների վերաբերյալ:
Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան շփվել ոլորտի առաջատար մասնագետների, ճարտարապետների, ինժեներների և նախագծերի ղեկավարների հետ՝ համագործակցությունը խթանելու և մտքեր փոխանակելու համար: Համաժողովի հիմնական թեմաներն էին՝ տվյալների վրա հիմնված ճարտարապետություն, շինարարության տեղեկատվական կառավարման (BIM) համակարգ, LEED սերտիֆիկացման ռազմավարություններ, լուծումներ մեգա և գիգա նախագծերի համար, PMI-CP™ (PMI Construction Professional) միջազգային շինարարական հավաստագրում, ռիսկերի կառավարում շինարարության մեջ, շինարարական պայմանագրերի կառավարում։
«Վերջին տարիներին մի շարք օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հարցերով պայմանավորված տարբեր ոլորտներում մի շարք կազմակերպություններ սկսել են աշխատել նախագծային ձևաչափով և նախագծերի կառավարումը դարձել է խիստ անհրաժեշտություն և նոր թափ առել՝ զարգացնելով ոլորտը: PMI-ի հիմնական նպատակն է իրազեկել թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին նախագծային կառավարման մասին, որն իրենից ենթադրում է առանձին մասնագիտություն, քանի որ նախագծի ղեկավարումը եղել է միշտ, բայց այդ մասնագիտության խիստ անհրաժեշտությունը մարդիկ տեսնում են այժմ»,- ասում է PMI Հայաստանի նախագահ Աստղիկ Սահակյանը:
Կազմակերպությունն ամեն ամիս կազմակերպում է սեմինարներ, որոնք միտված են տարբեր ոլորտների նախագծերի կառավարման մասին պատմելուն և որոշակի գիտելիք փոխանցելուն:
«Այսպիսի համաժողովները ևս ունեն նույն տրամաբանությունը: Նախագծերի կառավարումը շեշտադրում է նորարարությունը և կայունությունը, իսկ Հայաստանի առաջատար ոլորտներից մեկը կառուցապատումն է, իսկ դրան զուգահեռ PMI-ը մշակել է նոր հավաստագիր, որը կոչվում է PMI-CP™: Սա իրենից ներկայացնում է շինարարական և կառուցապատման ոլորտի միակ միջազգային որակավորումը»,- եզրափակեց նա:
Համաժողովի հատուկ հյուրերից էր PMI-ի տարածաշրջանային գործընկեր Սիլվիա Իվանչիուն, որը խոսեց արտերկրում ծավալվող գործունեության և համաժողովի մասին:
«PMI-ը գլոբալ կազմակերպություն է, որը տարբեր երկրներում ունի գրասենյակներ՝ շուրջ 500 հազար անդամով: Մեր հիմնական նպատակն է այդ երկրներում խթանել այսօր առավել քան երբևէ պահանջարկ ունեցող նախագծերի կառավարումը: Կարող եմ նշել, որ այս համաժողովն իսկապես ունի պահանջարկ, և կառուցապատումն այսօր առաջատար դիրքում է: Ուրախ եմ, որ մեր կազմակերպությունն այս ոլորտում ևս ներդրում ունի»:
Ենթակառուցվածքային ծրագրերի տնօրեն, RSiPM, ԱՄԷ-ից բանախոս Բալ Ռաջուն խոսել է «Ենթակառուցվածքների փոխակերպումը՝ միտված լավագույն ապագայի» թեմայով և մեզ հետ զրույցում խոսեց Հայաստանում կատարվող աշխատանքների մասին:
«Արաբական Միացյալ Էմիրություններում շինարարությունը զբաղեցնում է առաջատար դիրքեր և Հայաստան գալով ուրախ եմ տեսնել, թե ինչպիսի առաջընթաց է նաև գրանցվել այստեղ: Ես վստահաբար կարող եմ ասել, որ Հայաստանն ունի դրական էներգետիկա, իսկ քաղաքաշինությունն ապագայի մեծ ավանդ է: Սեփական փորձից ելնելով կարող եմ ասել՝ արտերկրում բացառիկ մասնագետների շարքում են հայերը և վերջերս, երբ իրականացնում էինք շինարարական նախագիծ, մեզ անհրաժեշտ էր հատուկ հմտություններով մասնագետ, և մենք ԱՄԷ-ում գտանք այդ մասնագետին, որն, ընդ որում, հայ էր»:
Համաժողովի ավարտին PMI Հայաստանի փոխնախագահ Երվանդ Հովհաննիսյանն էլ ներկայացրեց «PMI-CP™» միջազգային հավաստագրումը, ստանալու պայմաններն ու հետագա հնարավորությունները, որ կստանան հավաստագրված մասնագետները: