Հաղթող է ճանաչվել էներգաարդյունավետ և վերականգնվող էներգիայի 6 ծրագիր
– ԵՄ-ի ու Ավստրիայի կողմից ֆինանսավորված ՎԶԵԲ-ի Էներգոկրեդիտ ծրագիրը մրցանակներ է շնորհել կյանքի կոչված էներգաարդյունավետ ներդրումների համար։
– Մրցանակները են շնորհվել 6 ընկերությունների, որոնք Հայաստանում իրականացրել են էներգաարդյունավետ ու վերականգնվող էներգիայի ներդրումներ։
– Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ծրագիրը շարունակելու է աջակցել կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրումների տարածմանը։
Փետրվարի 19-ին, Երևանում տեղի ունեցած արարողության ժամանակ, ՎԶԵԲ-ն իր գործընկերների հետ միասին մրցանակներ է շնորհել Հայաստանում լավագույն էներգաարդյունավետ և վերականգնվող էներգիայի ներդրումներ կատարած ընկերություններին իր Էներգոկրեդիտ ծրագրի շրջանակներում:
ՎԶԵԲ-ի կողմից իրականացված Էներգոկրեդիտ ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում էր ԵՄ-ի և Ավստրիայի կառավարության կողմից մոտենում է իր ավարտին: Ծրագրի շրջանակներում ֆինանսներ են տրամադրվել Հայաստանի ֆինանսական հաստատություններին, որոնք իրենց հերթին վարկեր են տրամադրել մասնավոր և բնակարանային ոլորտներին՝ իրականացնելու երկրում էներգիայի առավել արդյունավետ օգատագործմանն ուղղված կանաչ ներդրումներ:
Հաշվի առնելով շարունակաբար աճող պահանջարկը, ՎԶԵԲ-ը ֆինանսավորման նոր լուծում է նախաձեռնել՝ Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ծրագիր (GEFF), որի պաշտոնական մեկնարկը տրվեց փետրվարի 19-ին կայացած միջոցառման ժամանակ: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել պաշտոնատար անձինք, ինչպես նաև գործընկեր բանկեր, ԵՄ-ի Պատվիրակության և ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչներ։
Մրցանակաբաշխության արարողության ընթացքում մրցանակները շնորհվել են լավագույն 6 էներգաարդյունավետ ծրագրերին, որոնք նպաստել են Հայաստանում ածխաթթու գազերի արտանետումների զգալի կրճատմանը, ինչպես նաև Էներգոկրեդիտ ծրագրի բոլոր 7 գործընկեր ֆինանսական կազմակերպություններին՝ էներգաարդյունավետ ծրագրերի ֆինանսավորմանը մշտական մասնակցություն ցուցաբերելու համար:
Էներգոկրեդիտ ծրագրի 2013թ. մեկնարկից ի վեր, հայկական ընկերությունները ստացել են ավելի քան 27 միլիոն Եվրո «կանաչ ֆինանսավորում» տեղական յոթ բանկերի միջոցով՝ Ամերիաբանկ, ԱԿԲԱ Լիզինգ ՎԿ, Ինեկոբանկ, ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկ, էյչ-էս-բի-սի բանկ Հայաստան, ԱրմՍվիսԲանկ, ՍԵՖ Ինտերնեյշնլ ՎԿ: GEFF-ը, որպես Էներգոկրեդիտ ծրագրի նոր փուլ, շարունակելու է նպաստել Հայաստանում կանաչ տնտեսության կայացմանը: Այն շարունակելու է աջակցել բիզնեսներին ներդրումներ կատարել կանաչ տեխնոլոգիաներում՝ իրականացնելով ծրագրեր նաև ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման ոլորտում, ինչպիսիք են ոռոգման արդյունավետ համակարգերը:
GEFF-ը Հայաստանում ներառում է խորհրդատվական ծառայություն, որը համաֆինանսավորվելու է Կանաչ Կլիմայի Հիմնադրամի (GCF) աջակցությամբ: Վերջինս, տեղական ֆինանսական կազմակերպությունների միջոցով, աջակցում է հայաստանյան մասնավոր ընկերություններին` էներգաարդյունավետ և վերականգնվող էներգիայի ոլորտում ներդրումներ հնարավորություններ բացահայտելու և իրականացնելու համար: Բացի այդ, ներդրումների ծրագիրն ունի պարգևավճարների բաղադրիչ մինչև 20% «քեշբեք», որը ֆինանսավորվում է Կլիմայի ներդրումային հիմնադրամի (CIF) կողմից:
2006 թվականից ՎԶԵԲ-ը աշխարհի 38 երկրներում 26 միլիարդ եվրո ներդրում է կատարել այնպիսի նախագծերում, որոնք խթանում են անցումը դեպի կանաչ տնտեսություն:
Հայաստանում 1992 թվականին հիմնադրումից ի վեր, ՎԶԵԲ-ը կատարել է 1.2 մլրդ եվրոյի ներդրում 168 նախագծերի իրականացման համար, որոնք ուղղվել են ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկայի ոլորտներին, որից 88%-ը ուղղվել է մասնավոր հատված: