Ռուսաստանը ներկայացրել է պալադիումի վրա հիմնված սթեյբլքոին. Կրիպտո՝ Bybit-ի հետ
Պատժամիջոցների ենթարկված ռուս գործարարի աջակցությամբ՝ Atomyze-ն դարձավ Ռուսաստանի առաջին օրինական թվային ակտիվների մենեջերը՝ ստանալով գրանցում Կենտրոնական բանկի կողմից 2022 թվականի փետրվարին:
Ռուսաստանի կառավարության կողմից աջակցվող թոքենիզացման հարթակը՝ Atomyze-ը, թողարկել է իր առաջին թվային ակտիվը, որն ապահովված է պալադիումով, տեղական Rosbank բանկի հետ համագործակցությամբ:
Երկուշաբթի օրը Ռոսբանկը պաշտոնապես հայտարարեց, որ դարձել է ռուսական բլոքչեյն Atomize ընկերության առաջին գործընկերը, որը հանդես է գալիս որպես առաջին թվային ակտիվների գործարքում պալադիումի հետ ներդրող Ռուսաստանում:
Հայտարարության համաձայն՝ նոր թողարկված թվային ակտիվը Atomyze-ի միջոցով թողարկված առաջին թվային ֆինանսական ակտիվն է (DFA): Հարթակը գրանցում է ստացել Ռուսաստանի Բանկի կողմից 2022 թվականի փետրվարին՝ դառնալով երկրի առաջին օրինական թվային ակտիվների կառավարիչը:
Ե՛վ Atomyze-ին, և՛ Rosbank-ին աջակցում է Interros-ը՝ ռուսական կոնգլոմերատը և ներդրումային ընկերությունը, որի համահիմնադիրն է սանկցիաների ենթարկված գործարար Վլադիմիր Պոտանինը: Ռուսական նիկելի և պալադիումի արդյունահանման և ձուլման ընկերության գործադիր տնօրենը ի սկզբանե հայտարարեց պալադիումի թոքենիզացման պլանների մասին դեռևս 2019 թվականին Շվեյցարիայում գործող պալադիումի հիմնադրամի միջոցով:
Interros-ի հայտարարության համաձայն, Atomyze-ը կծառայի որպես Interros-ի թվային էկոհամակարգի հիմնական տարրը, ներառյալ Պոտանինի վերջերս ձեռք բերված Tinkoff մասնավոր բանկը, Reksoft ծրագրային ինժեներական ընկերությունը և Rosbank-ը:
«Սա իսկապես նշանակալից իրադարձություն է։ Ռուսական բիզնեսներն ու անհատները հնարավորություն ունեն ներդրումներ կատարել այս մետաղում»,- ասվում է Պոտանինի հայտարարության մեջ։ Միջոցառումը նաև նշանակալից է, որովհետև Ռուսաստանի տնտեսությունը թեւակոխում է նոր շրջան՝ «թոքենիզացման դարաշրջան», – նշել է օլիգարխը։
Պոտանինը նաև վստահություն է հայտնել, որ Atomize-ի կողմից թողարկված թվային ֆինանսական ակտիվները, ինչպիսին է պալադիումի նշանը, վաղ թե ուշ կփոխարինի կրիպտոարժույթներին, ինչպիսին է բիթքոինը (BTC)՝ նշելով.
Ի տարբերություն կրիպտոարժույթների, ոլորտային և այլ թոքեններ ապահովված են ֆիզիկական ակտիվներով, և բլոքչեյն տեխնոլոգիայի օգտագործումը նրանց գործարքները դարձնում է հուսալի, հարմար և թափանցիկ: Թոքենը կհաղթի կրիպտոարժույթին` այն մղելով թվային տնտեսության եզրին:
Թեև և՛ Atomyze-ը, և՛ Rosbank-ը նոր ներդրումային արտադրանքը տեխնիկապես անվանում են «պալադիումի թոքեն», ապրանքն ունի թանկարժեք մետաղներով ապահովված սթեյբլքոինների բնութագրեր: «Նորարարական արտադրանքը Rosbank-ին իրավունք է տալիս պալադիումի շուկայական արժեքին համարժեք դրամական պահանջ ներկայացնել», – ասվում է բանկի հայտարարության մեջ:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Cointelegraph-ը, համաշխարհային խոշորագույն սթեյբլքոին թողարկողները, ինչպիսիք են Tether-ը և Paxos-ը, մի քանի տարի առաջ դեբյուտային ոսկու վրա հիմնված սթեյբլքոիններ են ներկայացրել: