Bitcoin-ը` ամենաԱՆշահավետ ակտիվների թոփ 3-յակում
Վերջին 3 ամսվա ընթացքում բիթքոյնը (BTC) էժանացել է ավելի քան 11%-ով և դարձել եռամսյակի 3 ամենաԱՆշահավետ ակտիվներից մեկը։ Նրան այս եռյակում ուղեկցում են թանկարժեք մետաղները և ամերիկյան պետպարտատոմսերը:
NYDIG-ը գնահատել է 40 ամենահայտնի ներդրումային ակտիվների դինամիկան և պարզել, որ երրորդ եռամսյակում Bitcoin-ը (BTC) կորցրել է իր արժեքի 11,1%-ը և դարձել եռամսյակի 3 ամենաանշահավետ ակտիվներից մեկը։ Նրան այս եռյակում ուղեկցում են թանկարժեք մետաղները (10,6% անկմամբ) և ամերիկյան պետպարտատոմսերը (11,9% անկմամբ):
Փորձագետների կարծիքով՝ կրիպտոարժույթի թույլ արդյունքները հակասում են ոլորտի վերջին զարգացումներին։ Մասնավորապես, նրանք մատնանշեցին բարենպաստ դատական ​​գործերը և Bitcoin spot ETF-ի հնարավոր հաստատումը: Այնուամենայնիվ, այս իրադարձություններից և ոչ մեկը չօգնեց առաջին կրիպտոարժույթին դուրս գալ ընթացիկ միջակայքի վերին սահմանից:
Ընթացիկ տարվա համատեքստում BTC-ն շարունակում է պահպանել ամենաշատ շահութաբեր ակտիվի կարգավիճակը։ Հունվարից մետաղադրամը տպավորիչ 63,3% աճ է գրանցել:
Ըստ NYDIG-ի վերլուծաբանների՝ պատմականորեն տարվա երրորդ եռամսյակը ամենաթույլ շրջանն է բիթքոյնի համար: Եկամտաբերությունը սկսում է իջնել ամռանը, սովորաբար սեպտեմբերին վերջանում է, իսկ հոկտեմբերին աստիճանաբար վերականգնվում: Փորձագետները նշում են, որ երրորդ եռամսյակի թույլ արդյունքները նախադրյալներ են ստեղծում տարեվերջին աճի համար:
Բացի այդ, կրիպտոարժույթի ցածր հարաբերակցությունը այլ ակտիվների դասերի հետ թույլ է տալիս ներդրողներին դիվերսիֆիկացնել իրենց պորտֆելները, ինչը նվազեցնում է ռիսկը և մեծացնում եկամուտները:
Այս պահին Bitcoin-ի հարաբերակցությունը ԱՄՆ դոլարի հետ նույնպես թուլանում է, չնայած տարածված համոզմունքին, որ ֆիատ արժույթը խանգարում է կրիպտոարժույթի աճին:
Գրելու պահին BTC-ի գինը կազմում է 27,538 դոլար՝ ըստ CoinGecko-ի: Վերջին 24 ժամվա ընթացքում ակտիվի արժեքը նվազել է 1%-ով։
Վերջերս տված հարցազրույցում ամերիկացի իրավաբան և բնապահպան ակտիվիստ, ԱՄՆ 35-րդ նախագահ Ջոն Քենեդու եղբորորդին` Ռոբերտ Ֆրենսիս Քենեդի կրտսերը բիթքոյնն անվանեց «ազատության արժույթ»:
Քաղաքական գործիչը ևս մեկ անգամ հայտարարեց ակտիվը պաշտպանելու իր մտադրության մասին, սակայն անվստահություն հայտնեց CBDC-ների նկատմամբ։ Նրա խոսքով՝ վերջիններիս օգնությամբ պետությունը կարող է վերահսկողություն ձեռք բերել քաղաքացիների ֆինանսական գործարքների նկատմամբ։