Եվրասիական բանկը գործարկում է Digital Tenge Card-ը՝ Ղազախստանի CBDC-ին ընդառաջ
Եվրասիական բանկը Mastercard-ի հետ համատեղ ներկայացրել է Digital Tenge Card-ը, որը թույլ է տալիս Ղազախստանի սպառողներին գնումներ կատարելիս օգտագործել CBDC: Դեբետային քարտը գործարքների ընթացքում անխափան կերպով փոխակերպում է միջոցները ավանդական տենգեի, իսկ առաջին գնումը կատարվել է Ղազախստանի ֆինանսիստների կոնգրեսում: Առևտրականները կարող են վճարումներ ընդունել առանց ենթակառուցվածքների թարմացումների՝ օգտվելով նույն խարդախության և անվտանգության պաշտպանությունից, ինչ Mastercard-ի մյուս ծրագրերը:
Այս մեկնարկը համընկնում է Ղազախստանի ազգային արժույթի 30-ամյակին և հանդիսանում է Ղազախստանի ազգային բանկի թվային տենգե նախագծի մի մասը: Բանկը մեկնարկեց փորձնական CBDC-ն 2021թ. հունիսին, փորձարկեց դրա իրագործելիությունը և 2022թ. ներդրեց որոշումների կայացման շրջանակ: Հենց 2022թ. Թվային տենգեն անցավ հաջող իրական փորձարկումների փուլ:
Եվրասիական բանկը, որը նախագծի առանցքային գործընկերն է, մի քանի տարի ակտիվորեն համագործակցում է Կենտրոնական բանկի հետ: Գործընկերության հաջորդ փուլը ներառում է այնպիսի գործառույթներ, ինչպիսիք են դրամապանակի բացումները, QR փոխանցումները և հավատարմության ծրագրի թոքենիզացումը: Բանկը կանխարգելիչ կերպով թողարկում է դեբետային քարտ՝ 2025թ. վերջին CBDC-ի հրապարակային թողարկումից առաջ պլանավորված եռաստիճան ներդրումից հետո:
Mastercard-ի ընտրությունը՝ որպես դեբետային քարտի ցանց, նշանակալի է՝ հաշվի առնելով դրա լայն ճանաչումը աշխարհում (100 մլն միավոր) և Mastercard-ի CBDC գործընկեր ծրագրի մեկնարկը օգոստոսին: Ծրագիրը նպատակ ունի միավորել բլոկչեյնի և վճարային ծառայությունների ղեկավարներին՝ ուսումնասիրելու CBDC-ների ներդրումը, որոնց նախնական անդամներն են՝ Ripple-ը, Consensys-ը, Fluency-ը, Idemia-ն, Fireblocks-ը և Giesecke+Devrient-ը: