Կրիպտո փողերի լվացումը 2023թ․ նվազել է 30%-ով
2023թ․ կրիպտո փողերի լվացման զգալի անկում է գրանցվել՝ 30%-ով, ասվում է Chainalysis-ի՝ բլոկչեյնով գործարքները վերլուծող ընկերության զեկույցում: Այս նվազումը մասամբ պայմանավորված էր կրիպտո շուկայում առևտրային ցածր ակտիվությամբ և մասամբ այն պատճառով, որ զեղծարարների համար ավելի դժվար է դառնում խուսափել հայտնաբերվելուց: 2023թ․ կրիպտոարժույթների միջոցով լվացվել է մոտավորապես 22.2 մլրդ դոլար՝ նախորդ տարվա 31.5 մլրդ դոլարի դիմաց: Այս անկումը ավելի մեծ էր, քան գործարքների ընդհանուր ծավալների նվազումը, ինչը վկայում է այն մասին, որ շուկայական միտումներից բացի այլ գործոններ նպաստել են ապօրինի գործունեության կրճատմանը:
Չնայած այն ուշադրությանը, որ կրիպտոարժույթները ստանում են անօրինական գործողություններում, օրինակ՝ փողերի լվացման մեջ, դրանք կազմում են միայն շուրջ 1%-ը աշխարհում լվացվող ընդհանուր գումարի, որը գնահատվում է տարեկան մոտ 2 տրլոն դոլար:
Զեկույցն ընդգծում է կրիպտո փողերի լվացման համար օգտագործվող մեթոդների փոփոխությունները: 2023թ․ նկատվել է բլոկչեյն կամուրջների և առցանց խաղային հարթակների օգտագործման աճ՝ կրիպտոարժույթների լվացման համար, մինչդեռ 2022թ․ ապօրինի գործողություններն ավելի շատ կապված էին ծառայությունների հատուկ տեսակների և կենտրոնացված բորսաների հետ:
Հետաքրքիր է, որ ավելացել է ապակենտրոնացված ֆինանսավորման (DeFi) արձանագրություններին ուղղված ապօրինի միջոցառումների բաժինը: Այնուամենայնիվ, DeFi պլատֆորմների թափանցիկությունը դրանք դարձնում է պակաս պիտանի միջոցների շարժը թաքցնելու համար, համեմատած այլ մեթոդների:
Հատկանշական է, որ ՀԱՄԱՍ-ի նման ահաբեկչական կազմակերպությունները դժվարությունների են հանդիպել կրիպտոարժույթների օգտագործման հարցում՝ բլոկչեյն տեխնոլոգիայի թափանցիկության պատճառով: Lazarus Group-ը՝ հաքերային կազմակերպությունը, որը հիմնված է Հյուսիսային Կորեայում, հարմարեցրել է  հայտնաբերելուց խուսափելու լվացման իր տեխնիկան՝ օգտագործելով տարբեր արձանագրություններ, ինչպիսիք են միքսերները և խաչաձև շղթայական կամուրջները:
Զեկույցում նշվում է YoMix խառնիչի մասին, որը մեծ ճանաչում է ձեռք բերել հանցավոր խմբերի շրջանում, ինչպիսին է Lazarus Group-ը: Այնուամենայնիվ, կարգավորող ջանքերը՝ ներառյալ Sinbad-ի նման միքսերների պատժամիջոցները և անջատումը, ազդեցություն են ունեցել նրանց գործունեության վրա:
Chainalysis-ն ընդգծում է, որ հանցագործները, ինչպես Lazarus Group-ը, շարունակաբար զարգացնում են իրենց ռազմավարությունները՝ փողերի լվացման համար նոր կրիպտո ծառայություններն օգտագործելու համար: Սա ընդգծում է իրավապահների և կարգավորող մարմինների կողմից շարունակական ջանքերի անհրաժեշտությունը՝ այս զարգացող մարտավարությունից առաջ մնալու համար: