ԱՐԵՎԵԼՅԱՆ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԵՎՐԱՄԻՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ ԿԱՄՐԱՊՆԴԻ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԿԱՊԵՐԸ
Եվրամիության նոր հարեւանության քաղաքականության Արեւելյան գործընկերության ծրագրում ներառված երկրները հնարավորություն ունեն կառույցի հետ ավելի ամուր համագործակցություն ծավալել տնտեսական ոլորտում: Այդ երկրներն են Հայաստանը, Ուկրաինան, Մոլդովան, Բելառուսը, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան (նստավայրը` Թբիլիսի) Հանս Գուննար Ադենը նշեց, որ գործընկերության ծրագրում ընդգրկված երկրների հետ կկնքվեն ազատ առեւտրի համաձայնագրեր:
Շվեդիան այս տարի Եվրամիության նախագահող երկիրն է: «Մեր երկիրը շատ ծանր ժամանակ ստանձնեց կառույցի նախագահությունը, երբ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամ է եւ շրջակա միջավայրն նոր մարտահրավերներ են սպառնում: Այդ իսկ պատճառով կզբաղվենք գերակա հռչակված այդ երկու ուղղություններում դժվարությունների հաղթահարման աշխատանքով»,- ասաց դեսպանը:
Բանախոսը նշեց, որ նախատեսվում է այս տարվա աշնանը Արեւելյան գործընկերության համար հաստատել 2010-2013 թ.թ.-ի ֆինանսական հատկացումը: Գործընկերության նապտակների իրականացման համար Եվրոպական միությունը նախատեսում է մինչեւ 2013 թ. տրամադրել շուրջ 600 մլն եվրո:
Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ Լուցենբերգերն էլ իր հերթին հույս հայտնեց, որ ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքման շնորհիվ Հայաստանի տնտեսությունը ռեալ շահույթ կունենա: «Եվրախորհրդարանում անդամ երկրները քննարկում են նաեւ ֆինանսական ճգնաժամը հաղթահարելու նպատակով Հայաստանին լրացուցիչ մակրոտնտեսական աջակցություն ցուցաբերելու հարցը: Չի բացառվում, որ լրացուցիչ աջակցություն կտրամադրվի մինչեւ տարեվերջ»,- ընդգծեց նա: