ՄԱՐԴԱՏԱՐ ՏԱՔՍԻՆԵՐԻ ԵՎ ԵՐԹՈՒՂԱՅԻՆՆԵՐԻ ԴԱՇՏԻ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ՔԱՅԼԵՐՆ Է ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԵԼ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏԻ ԵՎ ԿԱՊԻ ՆԱԽԱՐԱՐԸ
Այսօր Հայաստանում մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումներ է իրականացնում ընդհանուր առմամբ 562 լիցենզավորված կազմակերպություն եւ 865 անհատ:
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության կողմից 2009թ-ին տրամադրվել է «Ընդհանուր օգտագործման ուղեւորատար ավտոմոբիլային տրանսպորտով կանոնավոր փոխադրումների կազմակերպում» գործունեության տեսակի 93 լիցենզիաներ: Ընթացիկ տարում տրամադրվել է նաեւ մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման 99 լիցենզիա եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից մարդատար-տաքսի մեկ ավտոմոբիլով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման 856 լիցենզիա: Գրեթե բոլոր անհատ տաքսիները լիցենզավորվել են այս տարվա ընթացքում: Անցնող տարում պետական տուրքը չվճարելու հիմքով կասեցվել են 56 լիցենզիաներ, որից 15-ն արդեն վերականգնվել են, իսկ պարբերաբար խախտումներ կատարելու հիմքով` 13 լիցենզիաներ, որից 2-ը վերականգնվել են:
Լրագրողների հետ իր տարեվերջյան հանդիպմանն այսօր ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանն ասաց, որ այդ առումով առաջընթացը զգալի է, իրականացվել են նաեջ պարբերական ստուգումներ:
Հանրապետությունում ընդհանուր օգտագործման ավտոմոբիլային տրանսպորտով ուղեւորների կանոնավոր փոխադրումների երթուղային ցանցն իր մեջ ներառում է ընդհանուր առմամբ 732 երթուղիներ, որից 341-ը` ավտոբուսային եւ 391-ը` միկրոավտոբուսային: Նշված երթուղիներից 212-ը միջմարզային են, 370-ը ներմարզային եւ 150-ը` Երեւանում, որոնցում ընդգրկված է 5 հազար 93 տրանսպորտային միջոց` 912 ավտոբուս եւ 4 հազար 181 միկրոավտոբուս: Միջպետական կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների ցանցը ներառում է 53 գործող երթուղի, որոնցում ընդգրկված են 125 տրանսպորտային միջոցներ:
Տրանսպորտային տեսչության կողմից իրականացված իրավախախտումների վերաբերյալ կազմվել են 2 հազար 735 արձանագրություններ եւ արդյունքում պետբյուջե է մուտքագրվել 20 մլն դրամ, անցած տարվա, 12 մլն դրամի դիմաց:
Միջպետական եւ հանրապետական նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհներին տեղադրված գովազդներից այս տարվա 10 ամիսներին պետբյուջե է մուտքագրվել 54.3 մլն դրամ: