ՀՀ ԱՌԵՎՏՐԱԱՐԴՅՈՒՆԱԲԵՐԱԿԱՆ ՊԱԼԱՏԸ ԿՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑԻ ԹՈՒՐՔԱԿԱՆ «ԹՈՒՅԱԲ» ԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ
ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատն ապրանքների ցուցահանդեսի կազմակերպման նպատակով կհամագործակցի թուրքական «Թույաբ» ընկերության հետ: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց պալատի գործադիր տնօրեն Արայիկ Վարդանյանը, այդ նպատակով պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը փետրվարին կմեկնի Ստամբուլ:
«Թույաբ»-ը Թուրքիայում համարվում է խոշոր ընկերություն, որը մասնագիտացած է ապրանքների ցուցահանդեսների կազմակերպման գործում: Ա. Վարդանյանը նշեց, որ Հայաստանի շատ գործարարներ տեղական շուկայում մեծ հաջողությունների են հասել եւ այլ երկրների շուկաներ դուրս գալու կարիք ունեն: Այդ հարցում նրանց աջակցում է Առեւտրաարդյունաբերական պալատը, որը համագործակցում է աշխարհի մի շարք համանման կառույցների հետ, բազմաթիվ երկրներում ունի 20 ներկայացուցիչներ, որոնց 90 տոկոսը տեղի հայ գործարարներն են: Նրանք պալատին անհրաժեշտ տեղեկություններ են հաղորդում տեղի շուկայի, գործարարների վերաբերյալ:
ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատն ունի 3 հազար անդամ, որի շուրջ 70 տոկոսը փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներ են: «Մենք հիմնականում մեր գործողությունները կենտրոնացնում ենք ավելի շատ փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներին աջակցելու ուղղությամբ: Այդ նպատակով մենք նախատեսում ենք Հայաստանի մարզերում կազմակերպել ապրանքների մի շարք ցուցահանդեսներ»,-ասաց Ա. Վարդանյանը: Նա նկատեց, որ մարզերում շատ գործարարներ տեղեկացվածության պակաս ունեն եւ չգիտեն, թե հարեւան մարզում գործարարներն ինչ են արտադրում: Մարզերի գործարարներին պալատն օգնում է միմյանց հետ համագործակցության եզրեր գտնելու հարցում: Ընթացիկ տարում նախատեսվում է ապրանքների ցուցահանդեսներ կազմակերպել Լոռիում, Արմավիրում, Շիրակում, Սյունիքում, Վայոց Ձորում:
Ա. Վարդանյանը նշեց, որ ակտիվ գործունեություն են իրականացնելու Հայաստանում այլ երկրների ապրանքների ցուցահանդես կազմակերպելու  ոււղությամբ: Ընթացիկ տարում հանրապետությունում կկազմակերպվի 2 հնդկական ապրանքների ցուցահանդես, նախատեսվում է նաեւ Լատվիայի ապրանքների ցուցադրություն: Ա. Վարդանյանի խոսքով, պայմանավորվածություն կա նաեւ Հայաստանի ապրանքները Ռիգայում ներկայացնելու հարցում: Տարվա ընթացքում հայկական ապրանքները կցուցադրվեն նաեւ Հալեպում: Ըստ Ա. Վարդանյանի` նախորդ անգամ Հալեպում կազմակերպված հայկական ապրանքների ցուցահանդեսը մեծ արձագանք ունեցավ, ներկայացվել էր սնունդ, խմիչք: