ՆԵՐՍԵՍ ԵՐԻՑՅԱՆԸ ԿԱՐԵՎՈՐԵԼ Է ԵՆԹԱԿԱՌՈՒՑՎԱԾՔՆԵՐԻ ԲԱՐԵՓՈԽՄԱՆ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆԸ
Փետրվարի 2-ին Քաղաքական և իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնը (AEPLAC) ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության, Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խմբի, Գերմանիայի չափագիտության ինստիտուտի (ԳՉԻ) և Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հետ համատեղ կազմակերպել էին սեմինար ` «Որակի ենթակառուցվածքների բարեփոխման համար ապագա գործողությունների ուղեցույց» թեմայով: Դասընթացին մասնակցեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, Չափագիտության և Ստանդարտների ազգային ինստիտուտների, Հավատարմագրման գործակալության, Շուկայի և սպառողների շահերի պաշտպանության պետական տեսչության ներկայացուցիչները:
Սեմինարին բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: Կարևորելով որակի ենթակառուցվածքների բարեփոխման անհրաժեշտությունը` Ն.Երիցյանը նշեց, որ բարեփոխումներն անհրաժեշտ են Հայաստանի տնտեսության միջազգային մրցունակության բարձրացման և Եվրամիության հետ Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի (ԽՀԱԱՀ) ստորագրման գործընթացում առաջընթաց գրանցելու համար:
Սեմինարի ընթացքում քննարկվել է որակի ենթակառուցվածքների բարեփոխման ապագա գործողությունների ուղեցույցի նախագիծը, որով կառաջնորդվի ՀՀ կառավարությունը ուղեցույցի վերջնական լրամշակումից և հաստատումից հետո:
Միջազգային դոնորների համակարգված գործողությունները նախաձեռնվել են 2009թ. հուլիսին` ուղղված Հայաստանում միջազգային, այդ թվում նաև Եվրամիության, ստանդարտներին համապատասխանող և առևտրի ոլորտում տեխնիկական խոչընդոտները նվազեցնող որակի ենթակառուցվածքների ժամանակակից համակարգի ներդրման անհրաժեշտությանը: Այդ ժամանակից ի վեր իրականացվել են մի շարք աշխատանքներ, մասնավորապես` կազմակերպվել է իրազեկման սեմինար, կազմվել է չափագիտության գնահատման զեկույց, որը ներկայացվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը, մշակվել է բարեփոխման գործողությունների ուղեցույց, հատկացվել են հավելյալ ռեսուրսներ` համապատասխան բարեփոխումների համար պահանջվող միջոցառումների վերաբերյալ բարձրորակ խորհրդատվություն տրամադրելու նպատակով: