ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵ – ԱՆՀԱՄԱՁԱՅՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՉՊԵՏՔ Է ՊԱՏՃԱՌ ԴԱՌՆԱ ՄԱՔՍԱՅԻՆ ՁևԱԿԵՐՊՈՒՄՆԵՐԻ ՈՒՇԱՑՄԱՆ ՀԱՄԱՐ
Արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնող տնտեսվարող սուբյեկտներին ընդառաջ. այսուհետ, եթե մաքսային ձևակերպումների ընթացքում մաքասավորի և արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնող տնտեսվարող սուբյեկտի միջև անհամաձայնություն է առաջանում` մաքսային արժեքի կամ ապրանքի ծագման երկրի որոշման հետ կապված, ապա  տնտեսվարողին հնարավորություն է տրվում շարունակել մաքսային ձևակերպումները` հիմք ընդունելով իրենց կողմից հայտարարագրված մաքսային արժեքը կամ ապրանքի ծագման երկիրը: Պայմանը մեկն է` հայտարարատուն պետք է ներկայացնի մինչև 30 օր ժամկետով բանկային երաշխիք` հետագայում վերջնական ընդունված որոշման հիման վրա վերահաշվարկ կատարելու համար:
Այդպիսով, բանկային երաշխիքի կիրառմամբ, Պետական եկամուտների կոմիտեն առաջարկում է մաքսային ձևակերպումների գործընթացի արագացմանը նպաստող արդյունավետ տարբերակ:
"Մաքսային գործում բանկային երաշխիքի կիրառմամբ էական քայլ է արվում մաքսային բարեփոխումների ուղղությամբ»,- զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ հայտարարել է  Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արտակ Շաբոյանը, պարզաբանելով` «Բանկային երաշխիք կիրառող տնտեսվարողը ստիպված չի լինի անհամաձայնության դեպքում մաքսային ձևակերպումներն իրականացնել հապճեպ` մաքսային մարմնի կողմից առաջարկվող մաքսային արժեքով: Փոխարենը նա կարող է ապրանքը մաքսազերծել, բաց թողնել և դրանից հետո շարունակել գործընթացը` բանկային երաշխիքի առկայությամբ":
"Եթե ներմուծողներն աշխատելու են բանկերի հետ, ապա նրանք պետք է առավել թափանցիկ  աշխատեն",-հիշեցրել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը, տեղեկացնելով, որ  բանկային երաշխիքն իր էությամբ նման է վարկին: Եվ որպեսզի տնտեսվարողին այդ երաշխիքը տրամադրվի, առաջին հերթին բանկը պետք է ամբողջական պատկերացում ունենա տվյալ ձեռնարկության հոսքերի վերաբերյալ: "Սա նշանակում է լրացուցիչ խթան` տնտեսությունն առավել թափանցիկ դարձնելու համար: Խոսքը, հատկապես, վերաբերում է ոչ միայն ներմուծվող ապրանքների ձևակերպմանը, ինչը կատարվում է մաքսային ծառայությունում, այլև ընդհանուր շրջանառության հսկողությանը",-նշել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալը: