ԿԳՈՐԾԱՐԿՎԻ ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ԱՌՑԱՆՑ ՎՃԱՐՄԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ
Երևանի բոլոր այն  բնակիչները, ովքեր ունեն աշարժ կամ շարժական գույք, կկարողանան համապատասխան հարկային պարտավորություններին ծանոթանալ և վճարումներ կատարել «Գույքահարկի առցանց վճարման համակարգի» միջոցով: Այս աշխատանքների ընթացքի և գործարկման փուլի մասին Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանին զեկուցվել է հերթական աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ:
«Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոն» ՓԲԸ-ի տնօրենի  ներկայացմամբ` ծրագիրը կգործարկվի նոյեմբերի սկզբին: Զուգահեռաբար բանակցություններ են վարվում տարբեր բանկերի հետ՝ ծրագիրը նաև բանկային համակարգում կիրառելու ուղղությամբ։ «Ծրագրի հաջող ընթացքի համար մենք պետք է ապահովենք համապատասխան տեղեկատվություն և իրականացնենք քարոզչություն, որ մարդիկ նախ տեղյակ լինեն ծրագրի գոյության մասին, ծանոթանան, ապա և օգտվեն ծառայությունից>>,- շեշտել է Կարեն Կարապետյանը:
Քաղաքապետը նաև հանձնարարել է վերջնական տեսքի բերել քաղաքի զարգացման ծրագիրը` ընդգրկելով համապատասխան նոր ներդրումային առաջարկներ: «Մինչև 2020 թվականը ներառյալ մենք պետք է հստակ պատկերացնենք և ունենանք մեր քաղաքի զարգացման ընթացքն ու ծրագրերը և դրանում ակտիվորեն ներգրավենք ներդրողներին: Այսօր ներդրումների մեծ մասն ուղղված է մայրաքաղաքի կենտրոնին: Կարծում եմ` պետք է ընդլայնենք «կենտրոն» հասկացությունը, օրինակ,  նոր հետիոտն փողոցների հաշվին, և այդ տարածքներում ևս կձևավորենք մշակութային, ժամանցային վայրեր և բիզնես կենտրոններ»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Հանրակրթության վարչության կողմից տեղեկացվել է, որ «Օգնիր դպրոցիդ» և «Օգնիր մանկապարտեզիդ» ծրագրերի շրջանակում կամավոր վճարումները գերազանցել են 1 մլրդ դրամը, և ներկայում հաստատությունների տնօրեններից  առաջարկություններ են ներկայացվում նվիրատվությունները նպատակային օգտագործելու ուղղությամբ` մասնավորապես շենքերի վերանորոգման և նոր գույքի ձեռքբերման նպատակով: