ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՆԻՍՏ – ՎԱՐՉԱՊԵՏ ՏԻԳՐԱՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆԸ ԱՆԴՐԱԴԱՐՁԵԼ Է ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ԾՐԱԳՐԵՐԻՆ
Այսօր, նոյեմբերի 5-ին տեղի ունեցած կառավորության նիստի սկզբում ՀՀ վարչապետը կառավարության անդամների ուշադրությունը հրավիրել է հանրապետության նախագահի մի շարք հանձնարարականների կատարման ընթացքի վրա: Դրանցից մեկի համաձայն, բոլոր նախարարություններից հավաքագրվել են ներդրումային ծրագրեր, մասնավոր հատվածի այն ծրագրերը, որոնք համապատասխան ոլորտներում կարող են էապես խթանել տնտեսության զարգացումը: Ըստ կառավարության ղեկավարի, այդ հանձնարարականի նպատակն էր` ՀՀ-ում ներդնել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության հայեցակարգ: Հաջորդ հանձնարարականը նպատակ էր հետապնդում բացահայտել, թե ինչպիսի՞ հնարավորություններ կան մարզերում` մասնավոր հատվածի զարգացման համար: Հանձնարարականը տրվել է բոլոր մարզպետներին, որպեսզի նրանք բացահայտեն, թե ինչպիսի՞ ներդրումային ծրագրեր, հեռանկարային մասնավոր ծրագրեր կան մարզերում, որտեղ անհրաժեշտ է լինելու պետության աջակցությունը:
«Այսօր մենք երրորդ խնդիրն ենք առաջադրում, որը վերաբերում է արդեն գիտության ոլորտին: Մեր բոլոր գերատեսչություններին հանձնարարվում է` համագործակցելով գիտահետազոտական ինստիտուտների, այդ թվում նաեւ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ինստիտուտների հետ, կառավարություն ներկայացնել այն ծրագրերը, որոնք մշակվել են այդ ինստիտուտների կողմից եւ կարող են հետաքրքրություն ներկայացնել ներդրողների համար: Ինչպիսի՞ նախագծեր են մշակված, ինչպիսի՞ բիզնես ծրագրեր կան, ինչպիսի՞ նորարարություններ կան, որոնց մենք կարող ենք օժանդակել, եւ դա էապես կնպաստի մեր տնտեսության զարգացմանը: Մենք մանրակրկիտ կուսումնասիրենք այդ նախագծերը, կտեսնենք, թե մեր գիտահետազոտական ինստիտուտները, Ազգային ակադեմիան ի՞նչ առաջարկներ են մշակել, որոնք կառավարության աջակցությամբ կարող են իրականություն դառնալ: Այսինքն` մեր առաքելությունը կայանալու է նրանում, որ ապահովենք կապը գիտության եւ մասնավոր հատվածի, իրական հատվածի միջեւ, ապահովենք ներդրումներ: Պետության աջակցությունը կլինի, որպեսզի իրատեսական ծրագրերը հնարավորին չափ սեղմ ժամկետում դառնան իրականություն», – ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
ՀՀ վարչապետը հանձնարարել է բոլոր նախարարներին, որպեսզի իրենց ոլորտին առնչվող գիտահետազոտական ինստիտուտների հետ աշխատելով, ներկայացնեն հիշյալ նախագծերի ցանկը: Նա առաջարկել է նաեւ ԳԱԱ-ին` ներկայացնել, թե գիտահետազոտական ինստիտուտներն ի՞նչ պատրաստի առաջարկներ ունեն, որոնք մասնավոր հատվածի հետ համագործակցելով, կարելի է ներդնել ՀՀ-ում: