ԸՆԹԱՑԻԿ ՏԱՐՎԱ ՀԱՄԱՐ ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿԸ ԿԱՆԽԱՏԵՍՈՒՄ Է 3.5-4.8% ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱՃ
ՀՀ կենտրոնական բանկը մեր երկրի տնտեսական աճի կանխատեսումները վերանայել է փոքր-ինչ աճի ուղղությամբ՝ պայմանավորված համաշխարհային տնտեսական աճի հեռանկարների վերաբերյալ լավատեսական սպասումների ձևավորման ներքո արտաքին և ներքին պահանջարկի վերականգնման տեմպերի ակնկալվող արագացմամբ: Արդյունքում, 2012 թվականին մեր երկրի համար ակնկալվում է 3.5-4.8% տնտեսական աճ:
Ինչպես նշվում է ՀՀ ԿԲ «Գնաճի հաշվետվություն» զեկույցում՝ ՀՀ արդյունաբերության ճյուղում 2012 թվականին ակնկալվում է ավելացված արժեքի շուրջ 8.5-10.5% աճ: ԿԲ գնահատմամբ՝ արդյունաբերության աճը հիմնականում կապահովվի արտահանման ներուժ ունեցող այնպիսի ենթաճյուղերի հաշվին, ինչպիսիք են հանքարդյունաբերությունը, մետաղագործությունը, սննդամթերքի և խմիչքի արտադրությունը, ադամանդագործությունը և էներգետիկան՝ շնորհիվ ոլորտում տնտեսական գործունեություն ծավալող ձեռնարկությունների արտադրական հնարավորությունների ավելացման:
Շինարարության ճյուղում ավելացված արժեքի կանխատեսումները վերանայվել են փոքր-ինչ նվազման ուղղությամբ, որի համար, ԿԲ պարզաբանմամբ, հիմք է հանդիսացել առաջին եռամսյակում ճյուղում արձանագրված ավելացված արժեքի՝ ակնկալվածից ցածր աճը: Նշենք, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում ճյուղի թողարկման ծավալները 2008 թվականի բարձրակետից հետո շուրջ կիսով չափ նվազել են` ձևավորելով շինարարության համեմատաբար փոքր բազա: Կանխատեսվում է, որ 2012 թվականին ճյուղի ավելացված արժեքի իրական աճը կկազմի ընդամենը 2.5-4.5%՝ հիմնականում պայմանավորված էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի և կապի ոլորտներում իրականացվող շինարարության ծավալների աճով:
Ծառայությունների ճյուղում կանխատեսումները վերանայվել են աճի ուղղությամբ: 2012 թվականին ծառայությունների ավելացված արժեքի իրական աճը կանխատեսվում է 2.8-4.8% միջակայքում:
Գյուղատնտեսության ճյուղում կանխատեսումները, ըստ էության, չեն փոխվել, և 2012 թվականին ակնկալվում է գյուղատնտեսության ավելացված արժեքի 3-5% իրական աճ:
ՀՀ ԿԲ-ն 2012 թվականի համար ակնկալվում է նաև տնտեսության միջին անվանական աշխատավարձերի 5.3% աճ՝ պայմանավորված մասնավոր հատվածում արտադրողականության աճով, գործազրկության նվազմամբ և բյուջետային ֆինանսավորում ունեցող որոշ կազմակերպություններում աշխատավարձերի չափավոր աճով: Ըստ գնահատումների՝ պաշտոնապես գրանցված գործազրկության միջին մակարդակը 2012 թվականին, նախորդ տարվա համեմատ, կնվազի 0.4 տոկոսային կետով` կազմելով 5.8%:
Նշենք նաև, որ 2012 թվականի համար սպասվում է ապրանքների և ծառայությունների իրական արտահանման 10-12% աճ և ներմուծման իրական ծավալների աճ՝ 4-6% միջակայքում: