Հարավային Կորեայի իշխանությունները գործարարներին հորդորում են ներդրումներ անել արհեստական բանականության ոլորտում
Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլը կոչ է արել երկրի գործարար համայնքին ներդրումներ անել արհեստական ​​բանականության ոլորտում՝ համաշխարհային ասպարեզում երկրի մրցունակությունը բարձրացնելու համար։ Այս մասին հայտնում է Yonhap գործակալությունը։
Հարավային Կորեայի նախագահը նշել է, որ երկրի կառավարությունը պետք է «մատուցի լայնածավալ նյութական աջակցություն ԱԲ հատվածին», որը հետագայում պետք է հիմք դառնա մասնավոր ներդրումների համար: Նա նաև նշել է, որ արհեստական ​​բանականությունը «հսկայական ազդեցություն ունի ազգային անվտանգության խնդիրների վրա»՝ դրա օգնությամբ կեղծ տեղեկություններ տարածելու հնարավորության առումով։ Նրա կարծիքով՝ նման տեխնոլոգիաները պետք է կարգավորվեն իրավական նորմերով։ Բացի այդ, Հարավային Կորեայի առաջնորդը մատնանշել է Սեուլի աջակցությունը համընդհանուր թվային նորմերի ստեղծման հայեցակարգին։
Տարեսկզբին Հարավային Կորեայի վարչապետն էլ ասել էր, որ հանրապետության կառավարությունը կավելացնի ներդրումները արհեստական ​​ինտելեկտի տեխնոլոգիաներում՝ նպատակ ունենալով 2027-ին երկիրը մտցնել այս ոլորտում համաշխարհային առաջատարների եռյակ։ Ըստ պաշտոնյային՝ կառավարությունը կխթանի AI տեխնոլոգիաների պահանջարկը տնտեսության պետական ​​և մասնավոր հատվածներում և կօգնի մասնագիտացված ընկերություններին ավելացնել կապիտալը, ինչպես նաև հասանելիություն կտրամադրի արհեստական ​​բանականության և տեղեկատվության մշակման տեխնոլոգիաներով աշխատող մասնավոր ընկերություններին:
Հունվարին Հարավային Կորեայի առևտրի, արդյունաբերության և էներգետիկայի նախարարությունը բացահայտեց երկրի արհեստական ​​ինտելեկտի ոլորտի զարգացման նպատակները: Երկրի իշխանություններն ակնկալում են, որ մինչև 2030-ը ընկերությունների 30%-ն իրենց աշխատանքում կօգտագործեն արհեստական ​​ինտելեկտի տեխնոլոգիա՝ 2022-ի 1%-ի դիմաց: 2023-ին կառավարությունը 800 միլիոն դոլար կհատկացնի այդ նպատակների համար։ Նախարարության ծրագիրը նաև նախատեսում է, որ մինչև 2030 թվականը AI տեխնոլոգիայով աշխատող մոտ 100 կորեական ընկերություն դուրս կգա համաշխարհային շուկա։