Իրանը հայտարարել է Տաջիկստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը 500 միլիոն դոլարի հասցնելու հնարավորության մասին
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին կարծում է, որ Իրանը և Տաջիկստանը կկարողանան ապրանքաշրջանառությունը հասցնել 500 միլիոն դոլարի:
«Իրանի և Տաջիկստանի միջև առևտրաշրջանառությունը սկզբնական փուլերում մինչև 500 միլիոն դոլարի հասցնելը միանգամայն իրատեսական է թվում, հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մենք համագործակցում ենք նավթի և գազի մատակարարման, ինչպես նաև ջրային ռեսուրսների: Այս նպատակի իրագործման հարցում հասանելի են տեխնոլոգիական վերջին նվաճումները», – ասել է ԻԻՀ նախագահը Տաջիկստանի և Իսլամական Հանրապետության բարձրաստիճան պատվիրակությունների հանդիպման ժամանակ։
Ռաիսին և նրա տաջիկ գործընկեր Էմոմալի Ռահմոնը ստորագրել են համագործակցության 18 փաստաթուղթ Իրանի նախագահի Դուշանբե կատարած այցի ընթացքում։ Իսկ նոյեմբերի 8-ին Տաջիկստանի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Ռաիսիի Դուշանբե կատարած այցի ընթացքում երկու երկրների կառավարությունները ստորագրել են համագործակցության 19 փաստաթուղթ։
Ըստ մամուլի ծառայության՝ պետությունների ղեկավարները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն և հուշագրեր՝ փոխըմբռնման, վիզային ռեժիմի վերացման, Իրանի Չաբահար նավահանգստով փոխադրումների, փրկարարական և հակահրդեհային, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության և փոստային ծառայությունների, կրթության և մշակույթի նախարարությունների, ազգային օլիմպիական կոմիտեների և գրադարանների, ինչպես նաև երկաթուղային ընկերությունների միջև փոխգործակցության մասին: Բացի այդ, ստորագրվել է մինչև 2030 թվականը երկկողմ համագործակցության ծրագրի իրականացման պլան։