ԱՄՀ ղեկավարը խոստովանել է, որ արհեստական ​​բանականությունը կարող է կրճատել աշխատատեղերի թիվը
Արհեստական ​​բանականության հետագա զարգացումը կարող է հանգեցնել ավելի քիչ աշխատատեղերի ստեղծմանն, ինչպես նաև աշխարհում անհավասարության ավելացմանը։ Այս կարծիքին է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիևան:
«Արհեստական բանականությունը կազդի աշխատատեղերի գրեթե 40%-ի վրա ամբողջ աշխարհում՝ փոխարինելով որոշներին և լրացնելով մյուսներին: Մեզ անհրաժեշտ է դրա ներուժն օգտագործելու քաղաքականության խելացի հավասարակշռություն: Մենք տեխնոլոգիական հեղափոխության եզրին ենք, որը կարող է խթանել արտադրողականությունը, արագացնել համաշխարհային տնտեսական աճը և բարձրացնել եկամուտներն ամբողջ աշխարհում, սակայն դա կարող է հանգեցնել նաև աշխատատեղերի կորստի և անհավասարության ավելացման»,- ընդգծել է Գեորգիևան։
ԱՄՀ գնահատմամբ՝ աշխատանքային եկամտի վրա ազդեցությունը մեծապես կախված կլինի նրանից, թե որքանով է արհեստական բանականությունն օգնում բարձր եկամուտ ունեցող աշխատողներին:
«Եթե AI-ը զգալիորեն բարելավում է ավելի բարձր եկամուտ ունեցող աշխատողների ծանրաբեռնվածությունը, դա կարող է հանգեցնել նրանց աշխատանքային եկամտի անհամաչափ աճին: Բացի այդ, արհեստական բանականություն կիրառող ընկերություններում արտադրողականության աճը, ամենայն հավանականությամբ, կհանգեցնի կապիտալի ավելի բարձր եկամտաբերության, ինչը կարող է նաև ավելի մեծ օգուտ բերել»,- նշել է ԱՄՀ ղեկավարը։