ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճը 2025թ․ հունվար-հունիսին կազմել է 6․3%
2025թ. հունվար-հունիս ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 6․3%-ով։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկանում է ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի նախնական տվյալներից։ Հունիսին, մայիսի համեմատ, արձանագրվել է 8․8% աճ։
Արդյունաբերության շարունակվող անկում
Հաշվետու ժամանակահատվածում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 1․258 տրիլիոն դրամ, ինչը 2024թ. համադրելի ցուցանիշից պակաս է 12․1%-ով։ Հունիսին՝ մայիսի համեմատությամբ, արձանագրվել է 2.5% աճ։
Շինարարության բարձր աճ
Շինարարության ծավալը հունվար-հունիսին կազմել է 224․9 մլրդ դրամ՝ 2024թ. համադրելի ցուցանիշից 18․5% ավել։ Հունիսին, մայիսի համեմատ, արձանագրվել է 21․1% աճ, ինչը վկայում է ակտիվ շինարարական սեզոնի մեկնարկի մասին։
Առևտրի և ծառայությունների դրական դինամիկա
Առևտրի շրջանառությունը կազմել է 2․953 տրիլիոն դրամ, նախորդ տարվա համեմատ արձանագրվել է 3․9% աճ։ Հունիսին, մայիսի համեմատությամբ, գրանցվել է 6․2% աճ։
Ծառայությունների (առանց առևտրի) ծավալը կազմել է 1․812 տրիլիոն դրամ, 2024թ․ հունվար-հունիսի համեմատ արձանագրվել է 9․8% աճ։ Սակայն հունիսին՝ մայիսի համեմատ, արձանագրվել է աճ՝ 1.3%։
Գների շարժ
Սպառողական գների ինդեքսը 2025թ. հունվար-հունիս ամիսներին աճել է 3․1%-ով։ Արդյունաբերական գների ինդեքսը՝ 2.1%-ով։
2025թ. առաջին կիսամյակում ընթացքում Հայաստանի տնտեսությունն ընդհանուր առմամբ պահպանել է աճող տեմպ՝ 6․3% տնտեսական ակտիվության ցուցանիշով։ Չնայած արդյունաբերության շարունակական անկմանը, շինարարության, առևտրի և ծառայությունների ոլորտների դրական դինամիկան կարողացել է փոխհատուցել բացասական ազդեցությունները։ Տնտեսության ոլորտային անհավասարաչափ զարգացումը շարունակում է մնալ առաջնահերթ վերլուծության խնդիր քաղաքականության ձևավորման համար։