Հնդկաստանն ու ԱՄՆ-ն պատրաստվում են ապրիլին գործարկել առևտրային համաձայնագիրը
Հնդկաստանն ու ԱՄՆ-ն մտադիր են ապրիլին ուժի մեջ մտցնել ժամանակավոր առևտրային համաձայնագիրը։ Այս մասին հայտարարել է Հնդկաստանի առևտրի և արդյունաբերության նախարար Պիյուշ Գոյալը: Այս մասին հաղորդում է The Economic Times-ը։
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ Հնդկաստանի ազատ առևտրի համաձայնագրերը Մեծ Բրիտանիայի և Օմանի հետ, հավանաբար, կիրականացվեն ապրիլին, իսկ Նոր Զելանդիայի հետ համաձայնագիրն ակնկալվում է, ուժի մեջ կմտնի սեպտեմբերին։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, ժամանակավոր առևտրային համաձայնագրի իրավական տեքստի վերջնականացման նպատակով հնդիկ և ամերիկացի պաշտոնյաների եռօրյա հանդիպումը ԱՄՆ-ում կմեկնարկի փետրվարի 23-ին։
Ավելի վաղ այս ամսվա ընթացքում Հնդկաստանն ու ԱՄՆ-ն հրապարակել էին համատեղ հայտարարություն, որով ազդարարել էին առևտրային գործարքի առաջին փուլի ավարտի մասին։ Այժմ այնտեղ ներառված դրույթները պետք է վերածվեն իրավական փաստաթղթի, որը կստորագրվի երկու կողմերի կողմից։
ԱՄՆ-ն հայտարարել է հնդկական ապրանքների նկատմամբ փոխադարձ մաքսատուրքերի նվազեցման մասին՝ 25%-ից հասցնելով 18%-ի։ Վաշինգտոնը նաև հայտարարել է Հնդկաստանի կողմից ռուսական նավթի գնումների պատճառով սահմանված 25%-անոց մաքսատուրքերի չեղարկման մասին։