Իռլանդիան մտադիր է հրաժարվել ԵՄ-ի և ԱՄՀ-ի ֆինանսական օգնությունից
Իռլանդիայի կառավարությունը հաստատել է, որ մտադիր է մինչև ընթացիկ տարվա վերջ դուրս գալ Եվրամիության (ԵՄ) և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ֆինանսական օգնության ծրագրից: Այսպիսով, վերլուծաբանների սպասումները, որ Իռլանդիան Եվրոգոտու ճգնաժամային երկրներից առաջինը կհրաժարվի միջազգային վարկատուների աջակցությունից, կիրականանան:
Հատկանշական է, որ Իռլանդիայի կառավարությունը որոշել է հրաժարվել նաև «ապահովության» համար առաջարկվող վարկային գծից: Այն նախատեսվում է օգտագործել պետական փոխառությունների սպասարկման, ինչպես նաև կապիտալի մասնավոր շուկաներից նոր փոխառությունների ներգրավման հետ կապված խնդիրների դեպքում:
Իռլանդիայի կառավարության պաշտոնական հայտարարության մեջ նշվում է, որ երկրի ֆինանսները գտնվում են վերահսկողության տակ: 2012 թվականին երկիրը հաջողությամբ վերադարձել է փոխառությունների շուկա: Բացի այդ, Իռլանդիայի դրամական պահուստները բավարար են, որպեսզի ապահովվի երկրի ֆինանսական պարտավորությունների կատարումը մինչև 2015 թվականը:
Սպասվում է, որ 2014 թվականին Իռլանդիային կհաջողվի երկրի բյուջեի պակասուրդը սահմանել ՀՆԱ-ի 4,8% մակարդակում, իսկ 2015 թվականին՝ հասցնել 3%-ից ցածր մակարդակի:
Հիշեցնենք, որ 2010 թվականին Իռլանդիան համաձայնել էր ԵՄ-ի և ԱՄՀ-ի կողմից առաջարկվող ֆինանսական աջակցության եռամյա ծրագրի շրջանակներում ստանալ 85 մլրդ եվրո գումարի չափով վարկ: Արտաքին ֆինանսական օգնությանը դիմելու պատճառը երկրի բանկային համակարգում ի հայտ եկած խնդիրներն էին:
Ներկայում Իռլանդիային դեռևս չի հաջողվել ամբողջությամբ դուրս գալ տնտեսական ճգնաժամից: Երկրի բանկային համակարգում խնդրահարույց վարկերի մասնաբաժինը կազմում է ավելի քան 25%: Գործազրկության մակարդակը գերազանցում է 13,7%-ը:
Չնայած ներկայիս ոչ այնքան հուսադրող տնտեսական ցուցանիշներին, վերլուծաբանները վստահ են, որ երկարաժամկետ հատվածում Իռլանդիայի տնտեսական մոդելը կտա դրական արդյունք: Իռլանդիայի տնտեսությունն ամենագրավիչներից մեկն է օտարերկրյա ներդրումների համար, ինչն էլ համարվում է երկրի մրցակցային առավելություններից մեկը: