Հրապարկվել են «Երևանցիները Երևանի մասին» հետազոտության արդյունքները
Gallup International Association կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունը հրապարկել է «Երևանցիները Երևանի մասին» հետազոտության արդյունքները, որով բնակիչները գնահատել են 2013 թվականի ընթացքում Երևանում կատարված աշխատանքները։
Դեկտեմբերի 4-ից 12-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված հարցման արդյունքների համաձայն՝ անցնող մեկ տարում մայրաքաղաքում արձանագրված փոփոխությունները հարցված երևանցիների 50 տոկոսը գնահատել է դրական, լիովին դրական՝ 16 տոկոսը։ Փոփոխությունները «ավելի շուտ բացասական» են գնահատել հարցվածների 12 տոկոսը, 6-ը՝ ընդհանրապես բացասական։
Քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների կողմից 2013թ. ընթացքում  իրականացված ծրագրերից ու փոփոխություններից երևանցիների մեծամասնությունը՝ 45 տոկոսը, առանձնացրել է քաղաքի արտաքին տեսքի բարեկարգումը, 23 տոկոսը՝ այգիների բարեկարգումը, խաղահրապարակների կառուցումը։ «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարությունն ու ասֆալտապատումը ևս մայրաքաղաքի բնակիչները որպես կարևոր և դրական փոփոխություն են արձանագրել։
Հարցին, թե ինչ ծրագրեր ու ﬕջոցառուﬓեր կցանկանային, որպեսզի իրականացվեին Երևանում, քաղաքացիների 45 տոկոսը նշել է կանաչ տարածքների ավելացումը։ Խաղահրապարակների կառուցումն ու շաբաթօրյակների անցկացումը երկրորդ և երրորդ տեղերում են՝ 23 և 18 տոկոս հարաբերակցությամբ։ Մշակութային և մարզական միջոցառումների անցկացումը նույնպես ընդգրկվել է հարցման պատասխաններում։
Գնահատվել են նաև բնակիչների անվտանգության, մաքրության պահպանման, կանաչապատման, քաղաքային տրանսպորտի և մշակութային կյանքի բաղադրիչները։
Հարցմամբ անդրադարձ է եղել նաև կարմիր գծանշաներով ավտոկայանատեղիների վճարների հետ կապված նոր համակարգի ներդրմանը, որը հարցվածների 29 տոկոսը ընդհանրապես բացասական  է գնահատել, 22 տոկոսը՝ ավելի շատ դրական։