Այս տարի Վրաստանը կընդունի 6 մլն օտարերկրյա այցելու
Այս տարի Վրաստանը պատրաստվում է ընդունել ավելի քան 6 մլն օտարերկրյա այցելու: Սպասվում է, որ նախորդ տարվա համեմատ ցուցանիշի աճը կկազմի շուրջ 12%:
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ այս տարվա առաջին երեք ամսում Վրաստանն ընդունել է 1 մլն 6,3 հազար օտարերկրյա այցելու: Նախորդ տարվա համեմատ ցուցանիշը աճել է շուրջ 7,6%-ով:
Նշենք, որ 2013 թվականին Վրաստան էր այցելել ավելի քան 5 մլն մարդ: Նախորդ տարվա համեմատ ցուցանիշն աճել էր մոտ 23%-ով: 2013 թվականին տուրիզմի ոլորտում երկիրն ապահովել էր 730 մլն ԱՄՆ դոլարի եկամուտ:
Վրաստանի կառավարությունը վստահ է, որ տուրիզմի ոլորտում գրանցված տպավորիչ աճը մեծապես պայմանավորված է տարբեր երկրներում Վրաստանի «զբոսաշրջային» վարկանիշի բարձրացման ուղղությամբ իրականացված միջոցառումներով, ինչպես նաև դեպի Վրաստան ավիատոմսերի գների կրճատմամբ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հրապարակվել էին տվյալներ, որոնց համաձայն՝ 2013 թվականի ընթացքում Հայաստանից Վրաստան է անցելել շուրջ 1,28 մլն քաղաքացի, ընդ որում՝ միայն դեկտեմբերին՝ 121,6 հազար:
2013 թվականին Վրաստան այցելած քաղաքացիների թվով Հայաստանը երկրորդ տեղում է: Առաջին տեղում Թուրքիան է, երրորդ տեղում՝ Ադրբեջանը: