Սևծովյան տնտեսական համագործակցության հանձնաժողովը քննարկել է անդամ երկրների կենսաթոշակային համակարգի խնդիրները
Երևանում ապրիլի 16-ին անցկացվեց Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի մշակութային, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 52-րդ նիստը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քննարկման առանցքում էր ՍԾՏՀ կազմակերպության անդամ պետությունների՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ռումինիայի, Թուրքիայի կենսաթոշակային համակարգերին վերաբերող հարցը:
«Շատ կարևոր է տարածաշրջանում համագործակցության խթանման կարևոր մարմիններից մեկի` ՍԾՏՀ ԽՎ շրջանակում փոխգործակցության ընդլայնումն ու ամրապնդումը: Ժամանակակից աշխարհում խորհրդարանական դիվանագիտությունն ու բազմակողմ համագործակցությունը մեծ նշանակություն և արդիականություն են ձեռք բերում»,- նշեց ԱԺ պատգամավոր Լենա Նազարյանը:
Նրա պնդմամբ՝ Հայաստանը ձգտում է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների հետ իրավահավասար և միմյանց շահերը հաշվի առնող համագործակցության զարգացմանը:
«Վեհաժողովի անդամ երկրներն ունեն շատ ընդհանուր նպատակներ, որոնց թվում են խաղաղության, կայունության, բարեկեցության ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը»,- ասաց Լենա Նազարյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը նշեց, որ տարածաշրջանում լարվածության առկայությունը խոչընդոտում է ՍԾՏՀ կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի առանձին անդամների միջև տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը:
«Խնդիրը հնարավոր է լուծել բազմակողմանի երկխոսության միջոցով: Համագործակցության այս ձևաչափը կարող է ծառայել որպես տարածաշրջանային բնույթի խնդիրների քննարկման և լուծման համապատասխան մեխանիզմ»,- նշեց պատգամավորը:
Հայաստանի տնտեսական զարգացման առաջնայնությունների շարքում ԱԺ փոխնախագահն առանձնացրեց նորարարական և բարձր, ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու հեռահաղորդակցության ոլորտները, ենթակառուցվածքային շինարարությունը, ռազմական արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը և վերականգնվող էներգետիկան:
«Տարածաշրջանում առկա որոշակի լարվածությունը խոչընդոտում է առանձին երկրների միջև տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնմանը: Տնտեսական ինտեգրման զարգացումը և տարածաշրջանի պետությունների տնտեսական ներուժի կոնսոլիդացիան կարող են լավ նախադրյալ լինել առկա մարտահրավերներին արձագանքելու և կայունության ամրապնդման համար»,- ընդգծեց Նազարյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի կենսաթոշակային համակարգին՝ Լենա Նազարյանն ընդգծեց, որ այն ներառում է պետական կենսաթոշակային ապահովություն, կուտակային եւ կամավոր կենսաթոշակային բաղադրիչներ:
Հայաստանի կենսաթոշակային համակարգի առանձնահատկությունները ՍԾՏՀ  ԽՎ-ի ժամանակ ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ Անուշ Բեղլոյանը: Վերջինս շեշտեց, որ Հայաստանի կենսաթոշակային համակարգը ներառում է պետական կենսաթոշակային ապահովում, կուտակային և կամավոր կենսաթոշակների տրամադրման բաղադրիչ: Անուշ Բեղլոյանն ընդգծեց, որ «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու արդյունքում նվազագույն կենսաթոշակը կազմում է 25500 դրամ:
Ռուսաստանի կենսաթոշակային համակարգը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ Լյուդմիլա Բոկովան:
Հանձնաժողովը նախագահում էր Թուրքիայի ներկայացուցիչ Մետին Գյունդոգդուն: Հաջորդ նիստը տեղի է ունենալու Սերբիայում: