Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողներ՝ 2019թ հունվար-սեպտեմբեր, առաջատարը ԶՊՄԿ-ն է
Պետական Եկամուտների Կոմիտեն հրապարակել է 2019թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Հրապարակված ցուցանիշների համաձայն, խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը գլխավորում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։ Ընկերության կողմից պետական բյուջե է վճարվել 40.59 մլրդ դրամ՝ 2018թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 23.77%-ով կամ 7.80 մլրդ դրամով։ 2018թ. հունվար-սեպտեմբերին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը ևս առաջատար էր։
Երկրորդ տեղում է Գրանդ Տոբակոն՝ 40.28 մլրդ դրամ հարկ՝ 2018թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 12.58 մլրդ դրամով կամ 45.43%-ով։ 2018թ. հունվար-սեպտեմբերին Գրանդ Տոբակոն 3-րդն էր։
Եռյակը եզրափակում է Գազպրոմ Արմենիան՝ 33.62 մլրդ դրամ հարկ՝ 2018թ. համանման ցուցանիշի համեմատ՝ +3.25 մլրդ կամ +10.71%։ 2018թ հունվար-սեպտեմբերին Գազպրոմ Արմենիան 2-րդն էր։
Չորրորդ տեղում է Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակը, որը պետբյուջե է վճարել 13.36 մլրդ դրամ հարկ՝ 2018թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 4.06 մլրդ դրամով կամ 43.64%-ով։ 2018թ. հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունն 9-րդն էր։
Հինգերորդ տեղում է Գեոպրոմայնինգ Գոլդը՝ 12.52 մլրդ դրամով և արձանագրած 0.16 մլրդ կամ +1.30%։ 2018թ. հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը 6-րդն էր։
Ֆլեշը 6-րդ հորիզանականում է, ընկերությունը բյուջե է մուծել 10.75 մլրդ դրամ հարկ, 2018թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 2.07 մլրդ դրամով կամ 23.93%-ով։ 2018թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին Ֆլեշը 11-րդն էր։
Հայաստանի Էլեկտրական Ցանցերը 7-րդն է՝ 10.54 մլրդ դրամ՝ +0.67 մլրդ դրամ կամ +6.8%։ 2018թ. հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը ցուցակի 8-րդ հորիզոնականում էր։
Ֆիլիպ Մորիս Արմենիան ութերորդն է՝ 9.70 մլրդ դրամ՝ -0.40 մլրդ դրամ կամ -3.96%։ 2018թ. հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը ցուցակի 7-րդ հորիզոնականում էր։
Իններորդ տեղում է Ջեյ Թի Այ Արմենիան՝ 9.26 մլրդ դրամ՝ +0.51 մլրդ կամ +5.89%։ 2018թ. հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը ցուցակի 10-րդ հորիզոնականում էր։
ՍիՓիԷս Օիլը եզրափակում է տասնյակը՝ 9.10 մլրդ դրամ՝ -4.07 մլրդ դրամ կամ -30.91%։ 2018թ. հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը ցուցակի 5-րդ հորիզոնականում էր։
Առաջին տասնյակում տեղ զբաղեցրած ընկերություններից 4 ներկայացնում են էներգակիրների, 3՝ ծխախոտագործության, 2՝ հանքարդյունաբերության և 1՝ էներգետիկայի ոլորտները։
Ընդհանուր առմամբ, 10 խոշոր հարկատուների կողմից վճարվել է 189.74 մլրդ դրամ հարկ, ինչը տասնայկում տեղ զբաղեցրած ընկերությունների 2018թ. հունվար-սեպտեմբերի ցուցանիշից ավել է 26.64 մլրդ դրամով կամ 16.33%-ով, իսկ 2018թ. առաջին տասնյակի կողմից արձանագրված ցուցանիշներից ավել է 21.35 մլրդ դրամով կամ 12.68%-ով։
Ինչ վերաբերում է 100 խոշոր հարկատուներին, ապա դրանց վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալը 467.85 մլրդ դրամ է, ինչը 50.54 մլրդ դրամով կամ 12.11%-ով գերազանցում է 2018թ. հունվար-սեպտեմբերի ցուցանիշը։
Առաջին 1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 764.56 մլրդ դրամ, ինչը 2018թ. հունվար-սեպտեմբերի ցուցանիշից ավել է 90.77 մլրդ դրամով կամ 13.47%-ով։
1000 խոշոր հարկատու ընկերությունների կողմից մուծված հարկերի 24.82 տոկոսը բաժին է ընկնում առաջին 10 ընկերությանը։ Առաջին հարյուր ընկերության կողմից մուծվել է հարկերի 61.19 տոկոսը։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 30/10/19 դրությամբ՝ 476.15 դրամ) , ապա առաջատար տասնայկի կողմից մուծվել է 398.48 մլն դոլար, առաջատար 100-ի կողմից՝ 982.57 մլն դոլար և 1000-ի կողմից՝ 1,605.71 մլն դոլար։