ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԳՐԱՆՑՎԵԼ Է ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱԿՏԻՎՈՒԹՅԱՆ ՈՐՈՇԱԿԻ ԱՃ
Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՀՀ կենտորնական բանկից` այս տարվա հուլիս-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում կենտրոնական բանկի կողմից ընտրանքային սկզբունքով իրականացված հետազոտության արդյունքների համաձայն հանրապետությունում տնտեսական ակտիվության ինդեքսը, որը հաշվարկվում է թողարկման ծավալների, արտադրանքի կամ ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի և պաշարների վերաբերյալ կազմակերպությունների սպասումների միջինացման միջոցով,  նախորդ  եռամսյակի  համեմատությամբ աճել էր 6,0%-ով, իսկ նախորդ տարվա նույն եռամսյակի նկատմամբ ինդեքսի աճը կազմել է 5.8%:  Հակտանշական է, որ հաշվետու այս երեք ամիսներին տնտեսական ակտիվության ինդեքսը նախորդ եռամսյակի համեմատությամբ գրանցել է աճի տեմպերի անկում: Այսպես, այս տարվա առաջին եռամսյակում նախորդ եռամսյակի  համեմատությամբ տնտեսական ակտիվության ինդեքսն աճել էր 38,4%-ով, երկրորդ եռամսյակում` 7%-ով:
Նշենք, որ 2005 թվականի սկզբից ՀՀ կենտրոնական բանկը նախաձեռնել է ոչ ֆինանսական, ֆինանսական կազմակերպությունների և տնային տնտեսությունների եռամսյակային հարցումներ, որոնց նպատակն է նախ գնահատել ներկա տնտեսական վիճակի փոփոխությունը նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ, գնահատել հետազոտվող սուբյեկտների տնտեսական սպասումները, ինչպես նաև հարցումների արդյունքների հիման վրա հաշվարկել և հրապարակել բաղադրյալ տնտեսական ինդեքսներ:
Ընթացիկ եռամսյակում ընտրանքային սկզբունքով հետազոտվել է արդյունաբերության, շինարարության և ծառայությունների ոլորտների 1066 կազմակերպություն: Հարցման է ենթարկվել նաև 1814 տնային տնտեսություն Երևան քաղաքում և ՀՀ բոլոր մարզերում: Հարցումներն իրականացվել են ինտերնետի, հեռախոսակապի, փոստի և ֆաքսի միջոցով: Հարցումների արդյունքների հիման վրա հաշվարկվել են գործարար միջավայրի, տնտեսական ակտիվության և սպառողների վստահության ինդեքսներ: