ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏԻ ՄՐՑՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՄԲ ՀԱՅԱՍՏԱՆՆ ԱՇԽԱՐՀՈՒՄ 90-ՐԴՆ Է
Համաշխարհային Տնտեսական Ֆորումը (ՀՏՖ) հրապարակել է «Ճամփորդություն և զբոսաշրջություն. Մրցունակություն – 2011» (The Travel & Tourism Competitiveness Report – 2011) զեկույցը, համաձայն որի աշխարհի երկրների` տուրիզմի և ճանապարհորդության ոլորտտի մրցունակության վարկանիշը գլխավորում է Շվեյցարիան: Հայաստանն այս վարկանիշում զբաղեցնում է միայն 90-րդ հորիզոնականը:
Ընդհանուր առմամբ, Համաշխարհային Տնտեսական Ֆորումի վերլուծաբանների ուշադրությանն արժանացած 139 երկրներից յուրաքանչյուրը գնահատվել է 14 չափանիշներով՝ սկսած նորմատիվ հիմունքներից և էկոլոգիական կայունությունից, մինչև մարդկային, մշակութային և բնական ռեսուրսների անվտանգություն ու հնարավորություններ` ենթակառուցվածքային ոլորտներում: Շվեյցարիան, որը 2009 թվականին ևս զբաղեցնում էր առաջին տեղը, կոչվել է «հարուստ մշակութային և բնական ժառանգությամբ» երկիր, որտեղ կա «համաշխարհային մշակույթի և բնության կոթողների տպավորիչ քանակություն»: Նշվում է նաև, որ ալպիական այս երկիրը, որտեղ կազմակերպվում են մեծ քանակությամբ միջազգային ցուցահանդեսներ և տոնավաճառներ, հանդիսանում է գործարար տուրիզմի կարևոր խթանողներից մեկը: Ցուցակի երկրորդ տեղը զբաղեցնում է Գերմանիան, այնուհետև Ֆրանսիան: Առաջին տասնյակում են գտնվում նաև Ավստրիան, Շվեդիան, ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Իսպանիան, Կանադան և Սինգապուրը:
Ռուսատանը գրավել է 59-րդ հորիզոնականը, իսկ նրա որոշ հարևան-երկրներ ավելի գրավիչ են գտնվել տուրիստների համար: Մասնավորապես, Էստոնիան գրավել է 25-րդ, Լատվիան՝ 51-րդ, Լիտվան՝ 55-րդ տեղերը: Մյուս նախկին ԽՍՀՄ-ի երկրները գրավել են հետևյալ հորիզոնականները՝ Վրաստան՝ 73, Ադրբեջան՝ 83, Ուկրաինա՝ 85, Ղազախստանը՝ 93, Մոլդովան՝ 99, Ղրղզստանը՝ 107, և այլն:
Ինչպես նշվում է հաշվետվության մեջ, տուրիզմի և ճանապարհորդությունների ոլորտը ճգնաժամից հետո դանդաղ վերականգնվում է, սակայն առավել ակտիվ դա տեղի է ունենում զարգացող երկրներում, որոնց տեմպերը գերազանցում են Հյուսիսային Ամերիկայի և Եվրոպայի շուկաների վերականգնման տենպերը:
«Ճամփորդություն և զբոսաշրջություն. Մրցունակություն – 2011» զեկույցը պատրաստվել է Միջազգային Օդային Տրանսպորտի Ասոցիացիայի, Ճանապարհորդության և Տուրիզմի Համաշխարհային Խորհրդի և ՄԱԿ-ի Համաշխարհային Տուրիստական Գործակալության հետ համատեղ: