Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողներ՝ 2021թ. առաջատարը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2021թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Հրապարակված ցուցանիշների համաձայն՝ խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը գլխավորում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։ Ընկերության կողմից պետական բյուջե է վճարվել 48.98 մլրդ դրամ՝ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 13.63%-ով կամ 5.86 մլրդ դրամով։ 2020թ.-ին հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը երրորդն էր։
Երկրորդ տեղում է Գազպրոմ Արմենիան՝ 47.82 մլրդ դրամ հարկ՝ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ +2.26 մլրդ կամ 4.97%։ 2020թ հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը նույնպես երկրորդն էր։
Երրորդ տեղում է ՀՀ ՊՆ աշխատակազմը՝ 42.66 մլրդ դրամ։ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ +6.55 մլրդ կամ 18.15%։ 2020թ հունվար-դեկտեմբերին նախարարությունը չորրորդն էր։
Չորրորդ տեղում է Գրանդ Տոբակոն, որը պետբյուջե է վճարել 42.15 մլրդ դրամ հարկ՝ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 7.64 մլրդ դրամով կամ 15.35%-ով։ 2020թ. հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունն առաջատարն էր։
Գեոպրոմայնինգ Գոլդը 5-րդ հորիզանականում է, ընկերությունը բյուջե է մուծել 20.84 մլրդ դրամ հարկ, 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 6.1 մլրդ դրամով կամ 22.64%-ով։ 2020թ. հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը նույնպես 5-րդն էր։
Վեցերորդ տեղում է Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակը, որը պետբյուջե է վճարել 20.23 մլրդ դրամ հարկ՝ 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 1.94 մլրդ դրամով կամ 10.59%-ով։ 2020թ. հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը 6-րդն էր։
Յոթերորդ տեղում է ՍիՓիԷս Օիլը՝ 18.14 մլրդ դրամով և արձանագրած 0.08 մլրդ կամ 0.45% աճով։ 2020թ. հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը 7-րդն էր։
ՄՏՍ Հայաստան 8-րդ հորիզանականում է, ընկերությունը բյուջե է մուծել 15.71 մլրդ դրամ հարկ, 2020թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 2.76 մլրդ դրամով կամ 21.35%-ով։ 2020թ. հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը 12-րդն էր։
Ֆլեշն 9-րդն է՝ 15.48 մլրդ դրամ՝ -0.54 մլրդ դրամ կամ -3.39%։ 2020թ. հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը ցուցակի 9-րդ հորիզոնականում էր։
Թեղուտը եզրափակում է տասնյակը՝ 15.32 մլրդ դրամ՝ +8.21 մլրդ դրամ կամ +115.55%։ 2020թ հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը ցուցակի 21-րդ հորիզոնականում էր։
Առաջին տասնյակում տեղ զբաղեցրած ընկերություններից 3-ը ներկայացնում են էներգակիրների, 2-ը՝ ծխախոտագործության, 3 ընկերությամբ ներկայացված է հանքարդյունաբերության, և մեկ ընկերությամբ հեռահաղորդակցության ոլորտները։ Տասնյակում տեղ է զբաղեցրել նաև մեկ պետական մարմին։
Ընդհանուր առմամբ, 10 խոշոր հարկատուների կողմից վճարվել է 287.22 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2020թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 3.15 մլրդ դրամով կամ 1.11%-ով:
Ինչ վերաբերում է 100 խոշոր հարկատուներին, ապա դրանց վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալը 690.25 մլրդ դրամ է, ինչը 51.81 մլրդ դրամով կամ 8.11%-ով ավել է 2020թ. համադրելի ցուցանիշից։
1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 1,206.86 մլրդ դրամ, ինչը 2020թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 129.75 մլրդ դրամով կամ 12.05%-ով։
1000 խոշոր հարկատու ընկերությունների կողմից մուծված հարկերի 23.80%-ը բաժին է ընկնում առաջին 10 ընկերությանը։ Առաջին հարյուր ընկերության կողմից մուծվել է հարկերի 57.19%-ը։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 24/01/22 դրությամբ՝ 481.63 դրամ), ապա առաջատար տասնյակի կողմից մուծվել է 596.35 մլն դոլար, առաջատար 100-ի կողմից՝ 1.43 մլրդ դոլար և 1,000-ի կողմից՝ 2.51 մլրդ դոլար։
Ծանոթություն. 2021թ. սկզբից խորոշ հարկ վճարողների ցուցակ են ընդգրկվում նաև պետական մարմինները։