Ուկրաինան ԱՄՆ-ից 1.25 միլիարդ դոլարի չափով հերթական դրամաշնորհն է ստացել
ԱՄՆ-ի դրամաշնորհային ֆինանսավորման հերթական մասնաբաժինը 1.25 միլիարդ դոլարի չափով մտել է Ուկրաինայի պետական ​​բյուջե: Այս մասին հաղորդում է Ուկրաինայի ֆինանսների նախարարությունը:
Այս միջոցներն ստացվել են Համաշխարհային բանկի նախագծի շրջանակներում՝ աջակցելու «Ուկրաինայում վարչական կարողությունների ամրապնդմանն ուղղված պետական ​​ծախսերի» (Public Expentures for Administrative Capacity Endurance, PEACE) նախագծին:
Դրանց միջոցով մասնակիորեն կփոխհատուցվեն պետական ​​բյուջեի ծախսերը սոցիալապես անապահով քաղաքացիների որոշակի կատեգորիաների վճարումների համար, կենսաթոշակների և պետական աշխատողների աշխատավարձերի վճարումների համար:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի ֆինանսների նախարարությունը հաղորդել էր, որ փետրվար և մարտ ամիսներին PEACE նախագծին ԱՄՆ-ի աջակցության փաթեթի ընդհանուր ծավալը կկազմի 2.5 միլիարդ դոլար:
1.25 միլիարդ դոլարի չափով դրամաշնորհային ֆինանսավորման առաջին մասնաբաժինն Ուկրաինա է հասել փետրվարի վերջին։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ գերատեսչության հայտարարության՝ հակամարտության սկզբից ի վեր Ուկրաինան ԱՄՆ-ից արդեն 15,.5 միլիարդ դոլար է ստացել դրամաշնորհների տեսքով։
Մարտի կեսերին Ուկրաինայի կառավարությունը Գերագույն Ռադա է ներկայացրել 2023-ի պետական ​​բյուջեի ծախսերը 537.2 միլիարդ գրիվնայով ավելացնելու օրինագիծ, ինչը ենթադրում է դեֆիցիտի ավելացում 419.2 միլիարդ գրիվնայով։