ՀՀ ԿԲ. ՇԱԲԱԹԱԿԱՆ ԱՄՓՈՓ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
ՀՀ կենտրոնական բանկի Հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են, որ հոկտեմբերի 15-19-ն ընկած ժամանակահատվածում հայաստանյան արտարժույթի շուկայում իրականացվել են հետևյալ գործարքները.
USD. Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 96,264,908 ԱՄՆ դոլար՝ 406.65 դրամ ԱՄՆ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով, եւվաճառվել 112,314,968 ԱՄՆ դոլար՝ 407.69 դրամ ԱՄՆ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով: «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում նշված ժամանակահատվածում իրականացվել է 9,400,000 ԱՄՆ դոլարի առք եւ վաճառք՝ 406.60 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով: Միջբանկային շուկայում իրականացվել է 1,550,000 ԱՄՆ դոլարի առք եւ վաճառք՝ 406.20 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
EUR. Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 7,047,812 EUR՝ 526.47 դրամ մեկ եվրոյի դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ վաճառվել 9,876,136 EUR՝ 530.05 դրամ մեկ եվրոյի դիմաց միջին փոխարժեքով: «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում նշված ժամանակահատվածում գործարք չի իրականացվել: Միջբանկային շուկայում գործարք չի իրականացվել:
RUB. Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 864,234,624ՌԴ ռուբլի՝ 13.03 դրամ մեկ ռուբլու դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ վաճառվել 68,899,028 ՌԴ ռուբլի՝ 13.22 դրամ մեկ ռուբլու դիմաց միջին փոխարժեքով: «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում նշված ժամանակահատվածում գործարք չի իրականացվել: