ԱՄԷ-ն և Չինաստանը կատարել են 13,6 մլն դոլար արժողությամբ առաջին միջսահմանային CBDC գործարքը
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Չինաստանը կատարել են իրենց առաջին անդրսահմանային CBDC գործարքը, որի արժեքը կազմում է 13.6 մլն դոլար՝ օգտագործելով թվային դիրհամ և թվային յուան:
Ըստ People.cn-ի՝ 50 մլն դիրհամի (13.6 մլն դոլար) գործարքը տեղի է ունեցել m-CBDC Bridge հարթակի միջոցով՝ Աբու Դաբիում ԱՄԷ-ի Կենտրոնական բանկի 50-ամյակի տոնակատարության ժամանակ: Այս վճարումը մեկնարկեց թվային արժույթների օգտագործումը բազմակողմ ֆինանսական բորսաներում:
Միջոցառմանը ներկա էին մոտ 1,000 մարդ և նշանավորվեց 2 երկրների պաշտոնյաների, այդ թվում՝ ԱՄԷ փոխնախագահ և փոխվարչապետ Մանսուր բին Զայեդ Ալ Նահյանի և ԱՄԷ-ում Չինաստանի դեսպան Չժան Յիմինգի ներկայությամբ:
Տոնակատարության ժամանակ Մանսուրը Չժանին հրավիրեց համատեղ նախաձեռնել միջսահմանային վճարումը և գործարկել m-CBDC կամուրջը՝ կատարելով առաջին իրական ժամանակում գործարքը կամուրջի առաջին փուլից ի վեր՝ 2022թ․:
Project mBridge-ը թվային արժույթի բազմազգ հարթակ է, որը նախաձեռնել է Միջազգային հաշվարկների բանկը: Հիմնադիր կենտրոնական բանկերը ներառում են Հոնկոնգի դրամավարկային մարմինը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Կենտրոնական բանկը, Չինաստանի Ժողովրդական բանկի թվային արժույթի ինստիտուտը և Թաիլանդի բանկը:
Մուլտի CBDC գործարքների ներդրումը նպատակ ուներ հեղափոխել անդրսահմանային գործարքների գոյություն ունեցող շրջանակը: mBridge հարթակը, որի հիմքում ընկած է mBridge Ledger-ը, հատկապես ուղղված էր միջազգային առևտրի արդյունավետության բարձրացմանը:
Xinhua-ի վերջերս հրապարակված զեկույցում նշվում է, որ Չինաստանի Ժողովրդական բանկի թվային արժույթի հետազոտական ինստիտուտի և Հոնկոնգի դրամավարկային մարմնի համագործակցությունը միտված է բարձրացնել թվային յուանի միջսահմանային հնարավորությունները՝ կենտրոնանալով մայրցամաքային Չինաստանի և Հոնկոնգի միջև փոքրածավալ դրամական փոխանցումների վրա:
2020թ․ վերջին նախաձեռնված փորձնական ծրագիրը հեշտացրել է թվային յուանի փոխանակումները և վճարումները տարածաշրջաններում: Երբ նախապատրաստական աշխատանքները գրեթե ավարտված են, հաջորդ փուլը Հոնկոնգում ավելի շատ հաստատություններ կառաջարկի այս ծառայությունները:
Հիմնական զարգացումները ներառում են Հոնկոնգի բնակիչների համար թվային յուան դրամապանակներ օգտագործելու գործընթացի պարզեցումը և անդրսահմանային փոխանցումների ներդրումը գործարքների արդյունավետությունը բարելավելու համար: