Եվրոպայում առաջին անգամ իրականացվել է միջբանկային բլոկչեյն վերաֆինանսավորում
Societe Generale-ը և Banque de France-ը գործարք են իրականացրել՝ օգտագործելով թոքենիզացված պարտատոմսեր՝ որպես կենտրոնական բանկի թվային արժույթով (CBDC) վարկ ստանալու գրավ: Բոլոր գործողություններն ամբողջությամբ իրականացվել են բլոկչեյն ցանցերի միջոցով։
Societe Generale ֆինանսական կոնգլոմերատը զեկուցել է ռեպո գործարքի իրականացման առաջին հաջող փորձի մասին, որն ամբողջությամբ իրականացվել է բլոկչեյն տեխնոլոգիաների միջոցով: Գործարքը ներառում էր Ethereum բլոկչեյն ցանցում 2020 թվականին թողարկված տոքենիզացված պարտատոմսերը որպես գրավ՝ DL3S բլոկչեյն ցանցում թողարկված թվային արժույթով փոխառելու համար: Այս ամենն իրականացվել է միջբանկային վերաֆինանսավորման ընթացակարգի շրջանակներում։
Գործարքին մասնակցել է Societe Generale-ի դուստր ձեռնարկությունը՝ SG Forge-ը։ Գործողությունը ցույց տվեց բլոկչեյն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ միջբանկային վերաֆինանսավորման գործառնությունների իրականացման տեխնիկական նպատակահարմարությունը։
Մամլո հաղորդագրության մեջ նշվում է կենտրոնական բանկի թվային արժույթի օգտագործման ներուժը՝ տոքենիզացված արժեթղթերի շուկայում իրացվելիությունը բարձրացնելու համար: Բացի այդ, Societe Generale-ն իր պատրաստակամությունն է հայտնում օգտագործել թվային ակտիվների հետ աշխատելու փորձը ֆինանսական կառուցվածքի ոլորտում և նպաստել նորարարական ֆինանսական շուկաների ստեղծմանը։
Հարկ է նշել, որ Ֆրանսիայի բանկը մշակում է իր CBDC նախագիծը 2021 թվականից, և Societe Generale-ն ակտիվորեն մասնակցում է այս գործընթացին։ Բացի այդ, ֆինանսական կոնգլոմերատը մասնակցում է «Project Guardian» միջազգային նախագծին, որն ուսումնասիրում է տոքենիզացված ակտիվների առևտրային օգտագործման դեպքերը, ինչպես նաև փորձարկում է համաեվրոպական ֆինանսական համակարգը՝ հիմնված բաշխված մատյան տեխնոլոգիայի (DLT) վրա: