Վրաստանի քաղաքացիների պարտքը ֆինանսական հատվածի նկատմամբ կազմում է 67.160 միլիարդ լարի
Վրաստանի յուրաքանչյուր երկրորդ բնակիչ ունի վարկ, իսկ յուրաքանչյուր հինգերորդ վարկառուն՝ ավելի քան 30 օրով ժամկետանց պարտավորություն։ Այս մասին վկայում են «CreditInfo Georgia»-ի ապրիլյան տվյալները։ Մասնավորապես՝ ըստ նախորդ ամսվա տվյալների՝ 1 944 818 մարդ ունի պարտավորություն ֆինանսական հատվածի նկատմամբ, իսկ 365 409 վարկառու ի վիճակի չէ մարել իր պարտքը։
Նշենք նաև, որ Վրաստանում վարկային պարտավորությունները մարել չկարողացող անձանց թիվը վերջին մեկ տարվա ընթացքում կրճատվել է ավելի քան 4000-ով, սակայն նախորդ ամսվա համեմատ նվազումը եղել է չնչին։ Մասնավորապես՝ ըստ «Creditinfo»-ի՝ 2025 թվականի ապրիլի տվյալներով, 30 օր և ավելի ժամկետանց պարտք ունեցող անձանց թիվը կազմում է 365 409 մարդ։ 2024 թվականի մարտին «սև ցուցակում» եղել է 365 455 մարդ, իսկ 2025 թվականի մարտին՝ 369 776 մարդ։
2025 թվականի ապրիլի դրությամբ՝ 369 311 վարկ չմարող ֆիզիկական անձանցից 98 028-ը կոմերցիոն բանկերի հաճախորդներ են, 295 537-ը՝ Վրաստանի Ազգային բանկի կողմից վերահսկվող այլ ֆինանսական կազմակերպությունների հաճախորդներ, իսկ 3706-ը պարտք ունեն լիզինգի, շինարարական և այլ ընկերությունների նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է գումարին՝ ֆիզիկական անձանց ընդհանուր պարտքը կոմերցիոն բանկերի նկատմամբ 30 օրից ավելի ժամկետանց վարկերի դեպքում կազմում է 1.238 միլիարդ լարի, Ազգային բանկի վերահսկողության տակ գտնվող այլ ֆինանսական հաստատությունների նկատմամբ՝ 1494 միլիարդ լարի, իսկ լիզինգային ընկերությունների նկատմամբ՝ 29.048 միլիոն լարի։ Ընդհանուր առմամբ՝ 30 օր և ավելի ժամկետանց վարկերը կազմում են 2.762 միլիարդ լարի, ինչը կազմում է ֆինանսական հատվածի կողմից տրված վարկերի 4.1%-ը։
2025 թվականի ապրիլի 30-ի դրությամբ՝ Վրաստանում 1 944 818 մարդ ունի պարտք ֆինանսական հատվածի նկատմամբ՝ ընդհանուր 67.160 միլիարդ լարիի չափով։
Նույն վիճակագրության համաձայն՝ վարկառուների 83.2%-ը բաժին է ընկնում բանկային հատվածին։ Մասնավորապես՝ ապրիլի դրությամբ բանկերից վարկ վերցրած անձանց թիվը կազմել է 1 618 445, իսկ վարկերի ընդհանուր գումարը՝ 62.986 միլիարդ լարի։ Բացի այդ, Վրաստանի Ազգային բանկի կողմից վերահսկվող այլ ֆինանսական կազմակերպություններն ունեն 700 990 վարկառու, որոնց տրամադրված վարկերի ծավալը կազմում է 3.570 միլիարդ լարի։ Եվս 16 780 մարդ վարկ է վերցրել լիզինգային, շինարարական և այլ կազմակերպություններից՝ ընդհանուր 603.8 միլիոն լարիի չափով։