Կայացել է Հայաստան-Եվրոպական Միություն Համագործակցության խորհրդի 14-րդ նիստը
Բրյուսելում կայացել է Հայաստան-Եվրոպական Միություն Համագործակցության խորհրդի 14-րդ նիստը:
Եվրոպական Միության պատվիրակությունը գլխավորել են ԵՄ Խորհրդի նախագահությունը ներկայացնող Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկյավիչուսը և Եվրոպական հանձնաժողովի Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն:
Հայաստանյան պատվիրակությունը գլխավորել է արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նիստի շրջանակներում քննարկվել է երկկողմ համագործակցության օրակարգը, ամփոփվել են այս տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքները, «Արևելյան գործընկերություն» նախաձեռնության զարգացումները՝ Վիլնյուսի գագաթաժողովի համատեքստում, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները, Եվրոպայի Խորհրդում Հայաստանի նախագահությունը, այդ շրջանակներում Եվրախորհրդի-Եվրամիության համագործակցությունը։ Նիստին անդրադարձ է կատարվել հարաբերությունների զարգացման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերին:
Նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ընդհանուր արժեքներին, որոնք կազմում են Եվրամիության հետ Հայաստանի հարաբերությունների հիմքը:
«Հիմնվելով վերջին տարիներին համատեղ ձեռք բերված արդյունքների և առաջընթացի վրա, մենք ցանկանում ենք զարգացնել ԵՄ հետ գործընկերությունը բոլոր հնարավոր ոլորտներում, ինչն արտացոլված է Վիլնյուսյան գագաթաժողովի` Հայաստնի և ԵՄ միջև Համատեղ հայտարարության մեջ, ինչպես նաև Բարձր ներկայացուցիչ Էշթոնի հետ մեր փոխանակած նամակներում», – ասել է նախարար Նալբանդյանը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդումը և դատական համակարգի կատարելագործումը, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության խթանումը, արդյունավետ կառավարումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը Հայաստան – Եվրոպական Միություն ընդհանուր օրակարգի կարևոր բաղադրիչներն են, և ԵՄ շարունակական աջակցությունը կարող է գործիք հանդիսանալ` Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացի արդյունավետ իրականացման նպատակով:
Նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման և ռեադմիսիայի մասին ԵՄ հետ կնքված համաձայնագրերը անցել են վավերացման գործընթացը և ուժի մեջ կմտնեն 2014թ. հունվարից: Հայաստանը ակնկալում է մեկնարկել Եվրամիության հետ համապատասխպան գործընթաց՝ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման վերաբերյալ, որը հնարավորություն կտա ապագայում հասնել Հայաստանի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորել է Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրին կից Արձանագրության ստորագրումը, որը հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանին` մասնակցելու ԵՄ ծրագրերի լայն շրջանակի և համագործակցելու ԵՄ տարբեր Գործակալությունների հետ։ Հայաստանը նաև շահագրգիռ է ԵՄ հետ խորացնել ոլորտային համագործակցությունը, քայլեր ձեռնարկել առավել բարենպաստ միջավայրի կայացման համար՝ ներդրումների խրախուսման և առևտրատնտեսական կապերի ընդլայման նպատակով։
Էդվարդ Նալբանդյանը ընդգծել է, որ հիմնվելով համատեղ ձեռք բերված արդյունքների վրա հարկավոր է աշխատել Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության իրավական շրջանակը հստակեցնելու համար։
Հանդիպման օրակարգում են եղել նաև տարածաշրջանային խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները։
Եվրոպական կողմի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները` նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների հանդիպումը, Նախագահների հանձնարարությամբ Կիևում դեկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցած Հայաստանի և Արդբեջանի արտգործնախարարների քննարկումների արդյունքները:
Եվրոպացի պաշտոնյաները ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի Նախագահներ հանդիպումների վերսկսումը, և վերահաստատեցին աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին։