ՀՀ Մաքսային ծառայություն. Տոն օրերին կառույցն աշխատել է ամբողջ հզորությամբ
Անդրադառնալով տոնական օրերին Հայաստանի Հանրապետության մաքսային ծառայության «անգործության» և մաքսային կարգավորումների հետ կապված «անորոշության» վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում առկա տեղեկատվությանը, անհրաժեշտ ենք համարում պարզաբանել հետևյալը. մաքսային մարմնի անգործության մասին տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ ՀՀ ֆինանսների նախարարի 27-ը դեկտեմբերի 2014թ.-ի «2015 թվականի հունվարի տոնական օրերին մաքսային ծառայության որոշ ստորաբաժանումներում հերթապահություն սահմանելու և օպերատիվ կառավարման աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին» հրամանի համաձայն, 2015 թվականի հունվարի տոնական օրերին մաքսային մարմինների աշխատանքները կազմակերպելու, ինչպես նաև «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու վերաբերյալ» 10.10.14թ. ստորագրված պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ տեղի ունեցած օրենսդրական փոփոխությունների գործնական ճշգրիտ կիրառումն ապահովելու և այդ կապակցությամբ առաջացող հարցերի օպերատիվ կարգավորումն ապահովելու նպատակով` ստեղծվել է օպերատիվ կառավարման աշխատանքային խումբ, որին հանձնարարվել է ապահովել ՀՀ ՖՆ մաքսային ծառայության մասով կառուցվածքային ստորաբաժանումներին, մաքսային մարմիններին օպերատիվ պարզաբանումների և մեթոդական ու կազմակերպչական բնույթի օժանդակության տրամադրումը` կապված ԵՏՄ-ին ՀՀ անդամակցությամբ մաքսային գործառնությունների և ընթացակարգերի փոփոխությունների հետ:
Հրամանով հանձնարարվել է մաքսային հսկողության գոտիներում, մաքսային հսկողության տարածքներում (ժամանակավոր պահպանման պահեստներում), մաքսային պահեստներում, սահմանային մաքսային մարմիններում 2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ից մինչև 2015-ի հունվարի 11-ը սահմանել հերթապահություն` յուրաքանչյուր օրվա համար նշանակելով պատասխանատու աշխատակից: Հրամանով մաքսատների պետերին հանձնարարվել է 2015թ. հունվարի 8-ին ժամը 11-ից 16-ը մաքսատներում սահմանել հերթապահություն: Անհրաժեշտ է նաև նկատի ունենալ, որ մինչև 2015թ. հունվարի 2-ը մաքսային ձևակերպումներն ու հսկողությունն իրականացվել են, իսկ մաքսային ենթակառուցվածքները գործել են նախքան ԵՏՄ-ին ՀՀ անդամակցությունը գործած ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան:
Հունվարի 2-ից հետո մաքսային հայտարարագրման ավտոմատ համակարգում և մաքսային հսկողության գործընթացում անցում է կատարվել ԵՏՄ ընթացակարգերին, որոնց համաձայն, ԵՏՄ պայմանագրին ՀՀ-ի անդամակցության մասին պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու առաջին օրվանից սկսած իրականացվել են անհրաժեշտ մաքսային գործառնությունները: Մասնավորապես. հունվարի 2-ից մինչև 11-ն ընկած ժամանակահատվածում.