UNICEF-ը կշարունակի Հայաստանի մարզերում իրականացվող իր ծրագիրը
«2010-2015թթ. տարածքային սոցիալական պլանավորում» ծրագրի շրջանակում ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության և ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (UNICEF) միջև ստորագրվել է 2014-2015թթ. երկամյա աշխատանքային ծրագիրը:
Տարածքային կառավարման նախարարությունից հայտնում են, որ փաստաթուղթն ստորագրել են ՀՀ փոխվարչապետի, տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Գեւորգյանը և ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հայաստանյան ներկայացուցիչ Մանյա Հենրիետ Արենսը:
Փաստաթղթի նպատակը մարզերում երեխաների պաշտպանության գործընթացների ամրապնդումը, խոցելի երեխաների կարիքների բացահայտումը, սոցիալական ծրագրերի իրականացումն է: Այն մասնավորապես ենթադրում է չորս թիրախային մարզերի՝ Լոռիի, Տավուշի, Գեղարքունիքի եւ Շիրակի տարածքային սոցիալական պլանների շրջանակում մշակված 10 համայնքային սոցիալական ծրագրերի հաստատում և իրականացում, սոցիալական ոլորտի ծառայությունների միջև տեղեկատվության փոխանակման, ուղղորդման և համատեղ գործունեության վերաբերյալ ինստիտուցիոնալ համագործակցության հաստատում, տարածքային սոցիալական պլանների կանխատեսելի և բավարար ֆինանսավորման համար հայեցակարգային մոտեցումների մշակում, ArmeniaInfo-ի միջոցով համայնքների շտեմարանի առցանց կիրառմանն ուղղված տեխնիկական օժանդակություն:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 240 հազար դոլար:
Կողմերը դրական են գնահատել նախորդ երկամյա ծրագրի արդյունքները՝ վստահություն հայտնելով, որ նախատեսված աշխատանքները համապատասխան ժամկետներում կկատարվեն՝ ապահովելով ակնկալվող արդյունքները: