2022թ.-ին ՀՀ խոշոր հարկատու առևտրային բանկերի կողմից մուծված հարկերի ծավալն աճել է 9.05%-ով. Առաջատարն Ամերիաբանկն է
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2022թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը և նրանց կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Խոշոր հարկատուների ցուցակում ներկայացված են նաև Հայաստանում գործող 18 առևտրային բանկից 16-ը, Արցախբանկի կենտրոնական մասնաճյուղը և Ֆասթ բանկը դուրս է մնացել ցուցակից։ Ցուցակում է նաև ՀՀ Կենտրոնական բանկը։
2022թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների արդյունքում բանկային ոլորտի առաջատար հարկատուն Ամերիաբանկն է։ Բանկի կողմից մուծված հարկերի ծավալը 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ նվազել է 7.86%-ով կամ 0.7 մլրդ դրամով՝ կազմելով 8.18 մլրդ դրամ։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 24-րդ հորիզոնականում է։
Ակբա բանկը երկրորդն է՝ 7.41 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 31.63%-ով կամ 1.78 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 28-րդ հորիզոնականում է։
Երրորդն Արդշինբանկն է՝ 7.32 մլրդ դրամ վճարված հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 97.9%-ով կամ 3.62 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 29-րդն է։
Ինեկոբանկը չորրորդն է՝ 5.23 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 0.64%-ով կամ 33.8 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 50-րդն է։
Հայբիզնեսբանկը 5-րդն է՝ 4.93 մլրդ դրամ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 8.61%-ով կամ 391.14 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 52-րդ հորիզոնականում է։
Վեցերորդ տեղում Կոնվերս բանկն է՝ վճարած 3.88 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 57.30%-ով կամ 1.41 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 73-րդ հորիզոնականում է:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկն յոթերորդն է՝ 3.49 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 3.63%-ով կամ 131.38 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 80-րդ հորիզոնականում է։
Արմսվիսբանկն ութերորդն է՝ վճարված 3.37 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 13.02%-ով կամ 388.91 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 83-րդ հորիզոնականում է։
Իններորդ տեղում է Հայէկոնոմբանկը՝ 3.29 մլրդ դրամ վճարված հարկով։ 2021թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 13.89%-ով կամ 530.14 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 84-րդ հորիզոնականում է։
10-րդ հորիզոնականում Յունիբանկն է, որի մուծած հարկերի ծավալը կազմել է 2.58 մլրդ դրամ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 19.22%-ով կամ 416.28 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 107-րդ հորիզոնականում է։
ԱյԴի բանկը 11-րդն է՝ վճարած 2.56 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 0.55%-ով կամ 13.9 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 109-րդ հորիզոնականում է։
Արարատբանկը 12-րդն է՝ 2.49 մլրդ դրամ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 17.86%-ով կամ 377.61 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 112-րդն է։
Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստանը 13-րդն է՝ վճարած 2.25 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 21.88%-ով կամ 403.96 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 119-րդ է։
Էվոկաբանկը 14-րդն է՝ 1.54 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 66.32%-ով կամ 614.08 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 170-րդ հորիզոնականում է։
Մելլաթ բանկը 15-րդն է՝ վճարած 806.99 մլն դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 24.58%-ով կամ 159.24 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 319-րդն է։
Բիբլոս բանկը 16-րդն է՝ 803.54 մլն դրամ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 9.46%-ով կամ 83.97 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 320-րդ հորիզոնականում է։
Ինչ կայանում է Կենտրոնական բանկին, ապա 2022թ. հունվար-դեկտեմբերին բանկի կողմից վճարվել է 1.78 մլրդ դրամ հարկ, 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 79.65 մլն դրամով կամ 4.67%-ով։
Ցուցակում տեղ գտած առևտրային բանկերի կողմից 2022թ․ հունվար-դեկտեմբերին ընդհանուր առմամբ մուծվել է 60.16 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2022թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 9.05%-ով կամ 4.99 մլրդ դրամով։
Բանկերի կողմից վճարված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմում է ՀՀ 1,000 խոշոր հարկատուների կողմից մուծված հարկերի 4.04%-ը։ 2021թ. համադրելի ժամանակահատվածում նշված ցուցանիշը 4.89% էր։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 25/01/23 դրությամբ՝ 396.02 դրամ), ապա բանկերի կողմից մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 151.91 մլն դոլար։
2022թ. հունվար-դեկտեմբերին ծավալի ցուցանիշով ամենամեծ աճն արձանագրել է Արդշինբանկը՝ 3.62 մլրդ դրամ։ Տոկոսային ցուցանիշով նույնպես առաջատար է Արդշինբանկը՝ +97.9%։