Պավել Դուրով. Telegram-ն ունի 900 միլիոն օգտատեր և IPO իրականացնելու պլաններ ունի
Telegram-ի լսարանը հասել է 900 միլիոնի: Financial Times-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է սոցցանցի հիմնադիր Պավել Դուրովը։ Նա նաև նշել է, որ հարթակը մոտենում է եկամտաբերությանը և տեսանելի ապագայում կարող է բաժնետոմսերի նախնական հրապարակային տեղաբաշխում իրականացնել բորսայում։
Պավել Դուրովը Financial Times-ին ասել է, որ Telegram-ը դարձել է աշխարհի ամենահայտնի սոցիալական ցանցային հավելվածներից մեկը և «հարյուր միլիոնավոր դոլարների» եկամուտ է ստեղծում երկու տարի առաջ գովազդի և վճարովի Premium բաժանորդագրությունների ներդրումից հետո:
«Մենք հույս ունենք, որ հաջորդ տարի, եթե ոչ այս տարի, շահութաբեր կլինենք», – ասել է Telegram-ի հիմնադիրը՝ 2017-ից ի վեր իր առաջին հրապարակային հարցազրույցում:
Դուրովն, ում ամբողջությամբ պատկանում է Telegram-ը, ասել է, որ ընկերությունը պոտենցիալ ներդրողների և գլոբալ տեխնոլոգիական հիմնադրամների կողմից գնահատվել է ավելի քան 30 միլիարդ դոլար: Միաժամանակ Դուրովը բացառել է Telegram-ի վաճառքը, փոխարենը նա դիտարկում է ապագայում IPO  իրականացնելու հնարավորությունը։
Telegram-ը, որը մշակվել է ընդամենը 50 աշխատակցի կողմից, վերջին տարիների ընթացքում ձեռք է բերել հսկայական ժողովրդականություն և դարձել է հաղորդակցության կարևոր գործիք ամբողջ աշխարհի կառավարությունների և պաշտոնյաների համար, ինչպես նաև փրկօղակ հակամարտության գոտիներում գտնվող քաղաքացիների համար: Հետազոտողները նշում են նաև, որ այս ազատ հարթակը պարարտ հող է նաև հանցավոր գործունեության, ինչպես նաև ծայրահեղական կամ ահաբեկչական բովանդակության և ապատեղեկատվության համար:
Հավանական է, որ Telegram-ը կձգտի բաժնետոմսերը ցուցակագրել ԱՄՆ բորսայում: Դա տեղի կունենա այն ժամանակ, երբ ընկերությունը հասնի շահութաբերության, շուկայական պայմաններն էլ բարենպաստ դառնան։ Նշվել է նաև, որ IPO-ի ժամանակ Telegram-ը դիտարկելու է բաժնետոմսերի մի մասը օգտատերերին վաճառելու հնարավորությունը՝ Reddit-ի օրինակով։
Telegram-ը ներգրավել է մոտ 2 միլիարդ դոլար պարտքի ֆինանսավորում՝ 2021 թվականին թողարկելով 1 միլիարդ դոլարի, ապա հավելյալ 750 միլիոն դոլարի և 270 միլիոն դոլարի լրացուցիչ պարտատոմսեր նախորդ տարի: Պարտատոմսերի սեփականատերերը կկարողանան դրանք վերածել բաժնետոմսերիс дисконтом 10–20 % к цене размещения???, եթե IPO-ն անցկացվի մինչև 2026 թվականի մարտի վերջ:
Դուրովն ասել է, որ դիտարկվում է նաև լրացուցիչ ներդրումներ ներգրավելու հնարավորությունը՝ Telegram-ում արհեստական ​​բանականության գործառույթների ներդրման ուղղությամբ աշխատելու համար։ Նա հավելել է, որ ընկերությունն ուսումնասիրում է արհեստական ​​ինտելեկտով աշխատող չաթ-բոտ ստեղծելու հնարավորությունը։ Նշենք, որ անցած շաբաթ Դուրովն արդեն հայտարարել էր հարթակում չաթ-բոտերի հայտնվելու մասին, որում հնարավոր կլինի օգտագործել AI։ Ճիշտ է, խոսքը բիզնես օգտատերերի օգնականների մասին է։
Ըստ Դուրովի՝ Telegram-ը տարեկան ծախսում է 0.7 դոլարից պակաս մեկ օգտատիրոջ համար։ Մեսսենջերի աշխատանքը պահպանելու համար տարեկան ծախսվում է մոտ 630 միլիոն եվրո: Որպես շահութաբերություն ապահովելու իր ջանքերի մաս՝ Telegram-ը գովազդ է սկսել որոշ տարածաշրջաններում՝ գովազդատուի նվազագույն ծախսերը տատանվում են 1 միլիոն եվրոյից մինչև 10 միլիոն եվրո: Այս տարի ընկերությունը նախատեսում է ընդլայնել գովազդն ամբողջ աշխարհում՝ օգտագործելով ավտոմատացված համակարգեր: Հիշեցնենք նաև, որ այս ամսից Telegram-ը կսկսի գովազդից ստացված եկամուտները կիսել այն ալիքների տերերի հետ, որոնցում ցուցադրվում են այդ գովազդները։
Ի վերջո, Դուրովը հայտարարել է, որ Telegram-ը նախատեսում է բարելավել իր մոդերացիոն համակարգն այս տարի:
«Եթե նրանք չանցնեն կարմիր գծերը, ես չեմ կարծում, որ մենք պետք է վերահսկենք մարդկանց, թե ինչպես են նրանք արտահայտվում: Ես հավատում եմ գաղափարների մրցակցությանը։ Ես կարծում եմ, որ ցանկացած գաղափար պետք է քննարկվի, հակառակ դեպքում մենք կարող ենք արագ սահել դեպի ավտորիտարիզմ», – ասել է Դուրովը: