Եվրահանձնաժողովում ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի պատճառով համաշխարհային ՀՆԱ-ի 7 տոկոսով կրճատումը հնարավոր են համարել
Եվրամիությունից ապրանքների վրա ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի սահմանումը կարող է հանգեցնել տնտեսության գլոբալ մասնատմանը, որը սպառնում է 7%-ով նվազեցնել համաշխարհային ՀՆԱ-ն, El Mundo-ին ասել է էկոնոմիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Վալդիս Դոմբրովսկիսը՝ վկայակոչելով Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գնահատականը։
«ԱՄՀ-ն գնահատում է, որ եթե այս տնտեսական մասնատումը նյութականանա, և առևտուրը կենտրոնացվի հիմնականում որոշակի տնտեսական բլոկների ներսում, համաշխարհային ՀՆԱ-ն միջնաժամկետ կտրվածքով կարող է կրճատվել 7%-ով», – ասաց նա: Եվրահանձնակատարի խոսքով՝ դա հավասարազոր է «Ֆրանսիայի և Գերմանիայի համախառն ներքին արդյունքը համաշխարհային տնտեսական քարտեզից հանելուն»։
Մեկնաբանությունները հնչել են այն բանից հետո, երբ փետրվարի 26-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերսկսել է եվրոպական մեքենաների համար 25% մաքսատուրքեր սահմանելու սպառնալիքները և ասել, որ ԵՄ-ն ստեղծվել է «Միացյալ Նահանգները տապալելու համար»: Եվրահանձնաժողովը դիրքորոշում է ընդունել՝ չարձագանքելու կամ չպատասխանելու ամերիկյան առաջնորդի յուրաքանչյուր մեկնաբանություններին և առևտրային սպառնալիքներին, ասել է Դոմբրովսկիսը։ Նա ասաց, որ հանձնաժողովը կսպասի սպառնալիքների իրականությանը նախքան «հաստատ ու համաչափ հակաքայլեր» ձեռնարկելը:
«Մենք ափսոսում ենք նախագահ Թրամփի՝ Եվրամիության դեմ մաքսատուրքեր սահմանելու մտադրության մասին հայտարարության համար։ Սակայն այս փուլում մանրամասներ չկան։ Նման մաքսատուրքերը ԵՄ-ն համարում է չարդարացված։ Ավելին, դրանք խնդրահարույց կլինեն տնտեսական աճի համար և՛ ԵՄ-ում, և՛ ԱՄՆ-ում»,- ասել է եվրահանձնակատարը El Mundo-ն։
Ավելի վաղ ԵՄ-ն հայտարարել էր, որ պողպատի և ալյումինի վրա Թրամփի մաքսատուրքերը կազդեն բլոկի երկրներից 28 միլիարդ եվրոյի արտահանման վրա։ Փետրվարի 10-ին ԱՄՆ նախագահը ստորագրել է գործադիր հրաման՝ երկիր մատակարարվող ամբողջ պողպատի և ալյումինի համար 25% մաքսատուրք սահմանելու մասին։ Պարտականությունները կսահմանվեն բոլոր երկրների վրա՝ «առանց բացառությունների կամ վերապահումների», ընդգծել է նա։ Եվրամիությունն այն ժամանակ խոստացավ արձագանքել այս մաքսատուրքերին։
Փետրվարի կեսերին Financial Times-ը գրել էր, որ Եվրամիությունը պատրաստվում է սահմանափակել որոշ պարենային ապրանքների ներմուծումը, որոնք արտադրվում են այլ չափանիշներով։ Հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացված էր թունաքիմիկատների օգտագործմամբ աճեցված ամերիկյան մշակաբույսերի վրա: