ԱՄՀ-ն խոսել է CBDC-ի առավելությունների մասին նավթ արտահանող երկրների համար
CBDC-ները կարող են բարձրացնել միջսահմանային վճարումների արդյունավետությունը, ինչը առաջնահերթ է Պարսից ծոցի նավթ արդյունահանող երկրների համար: Նման եզրակացության են հանգել ԱՄՀ-ում։
Ըստ կազմակերպության փորձագետների՝ խոսքը առաջին հերթին սեւ ոսկի արտահանողների մասին է, ինչպիսիք են Բահրեյնը, Քուվեյթը, Օմանը, Կատարը, Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն։
«Դա պայմանավորված է նրանով, որ միջազգային վճարումները սովորաբար կապված են այնպիսի դժվարությունների հետ, ինչպիսիք են տվյալների ձևաչափերի և տարածաշրջանային կանոնների տարբերությունները, ինչպես նաև համապատասխանության համալիր ստուգումները», – նշել են ԱՄՀ մասնագետները:
Հետազոտության արդյունքների համաձայն՝ նրանք պարզել են, որ Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների գրեթե երկու երրորդը ուսումնասիրում է ազգային թվային արժույթների ներդրման հնարավորությունը։ Բահրեյնը, Վրաստանը, Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն առաջ են անցել հայեցակարգի վերանայման փուլում: Ղազախստանը նրանցից առաջ է անցել ՝ իրականացնելով արդեն երկրորդ փորձնական նախագիծը թվային տենգեի համար։
ԱՄՀ-ում կարծում են, որ CBDC-ները կարող են նաեւ նպաստել ֆինանսական ծառայությունների մատչելիության ընդլայնմանը եւ դրանց արժեքի նվազմանը ՝ միջնորդներին վերացնելու եւ մրցակցությունը խթանելու հաշվին: Վերջինս կնպաստի վճարային հարթակների արդիականացմանը և դրանց արդյունավետության բարձրացմանը ։
Բացի նավթ ներկրողներից, թվային արժույթների այդ պոտենցիալ շահերով հետաքրքրված են Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրները, սակայն տարածաշրջանները միավորում են ամենատարբեր տնտեսություններ, որոնցից յուրաքանչյուրում պետք է հաշվի առնել առանձնահատկությունները:
«Ի վերջո, թվային արժույթների ընդունումը կլինի երկար և բարդ գործընթաց, որին կենտրոնական բանկերը պետք է զգուշությամբ մոտենան», – եզրակացրել են նրանք:
Հիշեցնենք, որ ապրիլին ԱՄՀ-ի մասնագետները խոսեցին Խաղաղ օվկիանոսի կղզիների պետությունների համար CBDC-ի եւ StableCoin-ի պոտենցիալ օգուտների մասին: