«Գործ կա, մասնագետ չկա». Հայաստանում փոքր և միջին բիզնեսն ունի որակյալ կադրերի խնդիր
Նոյեմբերի 20-ին Ամերիաբանկը հրավիրել էր պանելային քննարկում՝ «ՓՄՁ-ների զարգացման խոչընդոտները և դրանց հաղթահարման ուղիները» թեմայով: Քննարկման շրջանակներում խոսնակներն անդրադարձան այն խնդիրներին, որոնք այսօր առկա են Հայաստանի ՓՄՁ ոլորտում՝ առաջնային կարևորություն տալով, մասնավորապես, կրթության խնդրին: Նշվեց, որ մեր երկրում առկա է բիզնեսի վարման հմտությունների, ֆինանսական գրագիտության, ինչպես նաև որակյալ կադրերի խնդիր:
«Տրիադա Ստուդիո» ՍՊԸ տնօրեն, համահիմնադիր Արա Աղամյանը, խոսելով ՏՏ ոլորտում ՓՄՁ-ների խնդիրներից, նշեց, որ ներկայում ամենաարդիական խնդիրը որակյալ մասնագետների բացակայությունն է, քանի որ Հայաստանի ԲՈՒՀ-երը չեն պատրաստում ժամանակակից պահանջներին համապատասխան մասնագետներ: «Աշխարհն արագ փոխվում է, և նոր մասնագիտություններ են ի հայտ գալիս, սակայն մեր երկրում ԲՈՒՀ-երը չեն շարժվում այդ միտումներին համընթաց: Օրինակ, ոչ մի ԲՈՒՀ-ում չկա խաղերի արտադրության ֆակուլտետ, ԲՈՒՀ-երը չեն պատրաստում ՏՏ նախագծերի համար որակի ապահովման (QA) մասնագետներ: ՏՏ ոլորտում մեծամասնությունն ինքնուս է, և մեր ընկերության համար այսօր ամենահիմնական խոչընդոտը որակյալ մասնագետների բացակայությունն է», – ընդգծեց Արա Աղամյանը:
«Տրոպիկա» ՍՊԸ համահիմնադիր, «Չոր մարքեթինգ» կրթական կենտրոնի հիմնադիր Վահրամ Միրաքյանի դիտարկմամբ՝ կրթության խնդիրը ՓՄՁ ոլորտի համար առաջնային նշանակություն ունի, քանի որ մեր երկրում յուրահատուկ պատկերացում կա բիզնեսի մասին: Ըստ Վահրամ Միրաքյանի՝ Խորհրդային Միությունից դեռևս մնացել է պլանային տնտեսության այն մոտեցումը, որ բիզնեսը դա միայն արտադրելն է, այնինչ 21-րդ դարում բիզնեսը դա առաջին հերթին վաճառքն է, մարքեթինգն է: «ՓՄՁ ոլորտում շատերը չգիտեն ինչպես շփվել հաճախորդների հետ, ինչպես հաստատել միջազգային կապեր, չգիտեն վաճառքի և արտադրանքի փաթեթավորման պարզ կանոնները, այնինչն այսօր անհնար է պատկերացնել բիզնեսն առանց այդ ամենի», – նշեց Վահրամ Միրաքյանը:
Գործարարության աջակցման գրասենյակի ղեկավար Գևորգ Պողոսյանի խոսքով՝ ՓՄՁ ոլորտում շատ ցածր է բիզնեսի պլանավորման և ֆինանսական գրագիտության մակարդակը, որը բիզնեսի ձախողումների պատճառներից մեկն է, և ՓՄՁ-ներն ունեն առանձին աջակցության կարիք այն ոլորտներում, որտեղ կա գիտելիքների պակաս, դա կարող է լինել, օրինակ, ուղղորդումն՝ ինչպես գրանցել բիզնես, ինչպես ընտրել հարկման համակարգը, ինչպես օգտվել մարքեթինգային մեխանիզմներից և այլն, և այս ուղղությամբ պետական և միջազգային բազմաթիվ ծրագրեր կան, որոնք ուղղված են աջակցելու ՓՄՁ-ներին հենց կրթական հարցերում:
Քննարկման մոդերատոր, Ամերիաբանկի Մանրածախ բանկային գործառնությունների գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանի խոսքով՝ այսօր Հայաստանում ԲՈՒՀ-երը տալիս են բազում տեսական և ոչ գործնական գիտելիքներ: «Աշխարհի առաջատար համալսարաններն այսօր գործնական գիտելիքներ են տրամադրում՝ հիմնված բիզնեսի հաջողության և ձախողման պատմությունների վրա, իսկ մեզ մոտ կրթական համակարգի և բիզնեսի միջև կա մեծ ճեղքվածք: Կարծում եմ, որ մեր ԲՈՒՀ-երում ուսանողներին չեն ներկայացվում, օրինակ, Հայաստանում վերջին տարիներին սնանկ ճանաչված խոշոր և միջին ընկերությունների պատմությունները, թե որոնք էին ձախողման պատճառները, ինչ դասեր պետք է քաղել այդ ձախողումներից», – նշեց Արման Բարսեղյանն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանում կրթական համակարգը պետք է մոտենա բիզնեսին, որպեսզի ուսանողը համալսարանն ավարտելուց հետո ունենա իրական գործնական գիտելիքներ և աշխատաշուկայում լինի մրցունակ: